Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do tendru na opravu muzea KRNAP ve Vrchlabí přišly tři nabídky. Oprava by měla vyjít na více než 200 milionů

 
středa, 9. října 2019, 17:38

Do tendru Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) na opravu krkonošského muzea ve Vrchlabí podaly nabídky tři subjekty. Jde již o druhou soutěž na dodavatele stavebních prací. ČTK to dnes sdělil mluvčí národního parku Radek Drahný. Odhadovaná hodnota tendru je 83 milionů korun. Dnes se otevíraly obálky s nabídkami.

"Obdrželi jsme tři nabídky. Další podrobnosti říct nemohu, protože se teprve bude scházet výběrová komise," uvedl Drahný.

Muzeum, které patří Správě KRNAP, sídlí v bývalém augustiniánském klášteře a je uzavřeno od podzimu 2017. Vybraná firma by měla zajistit stavební část projektu. Celkové náklady včetně vybudování nové expozice jsou odhadovány na více než 200 milionů korun. Dodavatel expozice vzejde z jiné soutěže. V objektu by mělo do konce roku 2021 vzniknout po přeměně expozic návštěvnické centrum KRNAP.

Zahájení oprav muzea má oproti původním plánům asi rok zpoždění. KRNAP chtěl mít vybraného dodavatele stavební části do konce loňského roku a letos na jaře zahájit stavební práce. Evropské dotace 123 milionů korun na projekt podle vedení správy národního parku ohroženy nejsou.

Oprava vyjde na více než 200 milionů

Druhou soutěž vypsala Správa KRNAP letos v létě, protože v předchozím tendru všechny nabídky firem výrazně přesáhly tehdejší předpokládanou cenu 65 milionů. Nabídky převyšovaly 100 milionů korun. Ve druhém tendru byl posunut původní termín otevírání obálek z 20. září na 8. října.

Důvodem bylo snížení rozpočtu ze 110 milionů korun na současných 83 milionů korun. Zástupci KRNAP již dříve pro ČTK uvedli, že ke snížení předpokládané ceny Správu KRNAP vedly aktuální ceny na trhu a také to, že nově stanovená cena odpovídá očekávaným nabídkám.

Opravené muzeum s novou interaktivní expozicí by mělo sloužit pro návštěvníky jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš. Expozice by měla být příběhem přírody a lidí usazených v horách a navázat na úspěšnou expozici Kámen a život. Návštěvnické centrum by mělo poskytnout co nejsrozumitelnější formou informace o minulosti a současnosti Krkonoš a motivovat lidi k objevování hor a jejich ochraně. Mělo by převzít i roli tradičního muzea.

Napsal(a) ČTK | Foto krnap.cz
 


 

Kam dál?

U Hořic by měla vyrůst nová továrna.Ta nabídne více než 150...

úterý, 1. října 2019, 14:01

O průmyslovou zónu v devítitisícových Hořicích na Jičínsku má zájem strojírenská společnost ORT Nový Bydžov. Na poli o rozloze...

Dvůr Králové koupí od Arrivy za deset milionů autobusové nádraží

pátek, 27. září 2019, 14:30

Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem koupí od autobusové společnosti Arriva Východní Čechy areál místního autobusového...

Tendr Hradce Králové na dopravní systém vázne. Hradec kvůli tomu může...

středa, 25. září 2019, 11:51

Více než čtyřistamilionový tendr Hradce Králové na pořízení inteligentního dopravního systému vázne. Po námitkách dvou firem se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.