Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tendr Hradce Králové na dopravní systém vázne. Hradec kvůli tomu může přijít o dotaci

 
středa, 25. září 2019, 11:51

Více než čtyřistamilionový tendr Hradce Králové na pořízení inteligentního dopravního systému vázne. Po námitkách dvou firem se jím zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který městu zakázal podepsat smlouvu s vítěznou firmou. Rada města kvůli tomu v úterý výběr vítězné firmy odložila. Pokud město nepodepíše smlouvu s vítězem do konce roku, může přijít o evropskou dotaci na systém. ČTK to dnes řekl (ODS).

Systém by měl v Hradci zvýšit plynulost a bezpečnost automobilové dopravy. Tendr s odhadovanou cenou 420 milionů korun město vypsalo v lednu. V červenci dva zájemci podali nabídky. K jménům uchazečů ani k obsahu nabídek se dnes představitelé města na dotaz ČTK blíže nevyjádřili. Náměstek primátora pro investice Jiří Bláha pouze uvedl, že jedna z nabídek je cenově "podstatně nižší".

Jiné dvě firmy, které nabídky nepodaly, se obrátily se stížnostmi na antimonopolní úřad. První stížnost ÚOHS podle Bláhy odmítl a stěžovatel může ještě podat rozklad. U druhé stížnosti úřad zatím nerozhodl. Stěžovatel namítá, že zakázka neměla být vypsána jako celek, ale měla být rozdělena na části, aby se o ně mohly ucházet i menší firmy, uvedl Bláha.

To město odmítá. "Nechceme věci po částech. Chceme systém, který bude spolupracovat, bude funkční a bude dodán vcelku. Věříme, že ÚOHS rozhodne v náš prospěch," řekl Bláha. Námitky stěžovatelů označil za spekulativní.

Zároveň přiznal, že termíny vztahující se k získání dotace začínají být napjaté. Podle náměstkyně pro majetek Věry Pourové (ANO) by město bez dotace systém pořídit nemohlo. I tak by se ale podle ní obnovou systému zabývat muselo, například by muselo něco udělat s dožívajícími semafory.

Odhadovaná hodnota zakázky je 305 milionů korun za vybudování systému plus 114 milionů za jeho šestileté provozování. Město chce na investici využít dotaci z programu ITI až 247 milionů korun. Výstavbu systému město předpokládá v letech 2020 až 2022, v provozu by měl být od roku 2023.

Nejnákladnější částí systému bude kompletní výměna zastaralých semaforů na všech zhruba 50 křižovatkách a přechodech pro chodce. Celý systém bude složený z šesti základních modulů. Čtyři by měly tvořit páteř systému, jde o semafory, dispečink, přenosovou síť a centrální server. Nadstavbu budou tvořit moduly řízení MHD a měření rychlosti.

Řidiči by jednotlivé prvky systému měli zaznamenat minimálně. Půjde na první pohled o běžné semafory, které budou propojené senzory, kamerami a čidly s centrálním dispečinkem. Čidla budou detekovat kolony či nehody. Systém umožní preferovat autobusy a trolejbusy městské hromadné dopravy a zajistí bezpečný průjezd záchranářům.

Automatické měření rychlosti spojené s následným vybíráním pokut by mělo být zavedeno na deseti místech. Podle radnice se umístění radarů a kamer může ještě změnit nebo doplnit. Radary chce magistrát na kritických místech ukáznit řidiče a podpořit plynulost dopravy.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 24. září 2019, 17:40

Hradecký kraj dá nemocnicím na ztrátový provoz dalších 84 milionů

úterý, 24. září 2019, 17:30

Královéhradecký kraj chce nalít do krajských nemocnic dalších 84 milionů korun na pokrytí ztrátových nemocničních oddělení....

Nová budova domova důchodců ve Rtyni vyjde na 125 milionů

úterý, 24. září 2019, 14:05

Královéhradecký kraj vypíše soutěž na výstavbu nového domova pro seniory ve Rtyni v Podkrkonoší na Trutnovsku za 125 milionů...

Lesy ČR prožívají noční můru. Hrozí jím ztráta přes 100 milionů

pátek, 20. září 2019, 15:00

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nevylučuje, že by letos mohl skončit ve ztrátě několika stovek milionů korun. Cílem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.