Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecký kraj půjčí Olešnici tři miliony na rozhlednu

 
pondělí, 9. září 2019, 14:15

Královéhradecký kraj půjčí Olešnici v Orlických horách na Rychnovsku tři miliony korun na novou rozhlednu. Rozhodlo o tom dnes krajské zastupitelstvo. Kraj je jedním z partnerů tohoto projektu, řekla Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana. Půjčku musí Olešnice vrátit do konce příštího roku.

"Podáním žádosti o poskytnutí návratné finanční výpomoci obec řeší předfinancování realizace projektu Turistická rozhledna Olešnice v Orlických horách. Poskytnutí dotačních částek je totiž možné až se značnou časovou prodlevou," uvedla Svatoňová.

Vybudování 26 metrů vysoké rozhledny na Feistově kopci nad obcí by mělo stát 5,5 milionu korun, 95 procent nákladů pokryje dotace. Jde o jednu ze čtyř rozhleden, které vzniknou v Královéhradeckém kraji a jsou součástí projektu na obnovu hřebenové trasy v česko-polském pohraničí s finanční podporou EU.

"Hotové jsou betonové základy. Do konce roku by rozhledna měla stát, ale otevření je plánované až na jaro 2020. Bude potřeba stavbu doplnit technologiemi," řekl místostarosta obce Josef Sedláček.

Další tři rozhledny z projektu na území Královéhradeckého kraje by měly být na Velké Deštné, nad Novým Hrádkem na Náchodsku a ve Vysoké Srbské. Stavby jsou v různém stadiu příprav a rozpracování. Nejdále je výstavba rozhledny na vrcholu Velká Deštná, která by měla být otevřena v říjnu.

Cílem je oživit cestovní ruch

Vybudování rozhleden v Královéhradeckém kraji spadá do projektu Česko-polská hřebenovka - východní část, jehož nositelem je Euroregion Glacensis sdružující města a obce na české a polské straně. Cílem projektu je oživit česko-polské pomezí a podpořit cestovní ruch.

V hradeckém kraji v rámci projektu vznikly už rozhledny Čáp, Na Signálu a Žernov v Kladském pomezí nebo Eliška u Trutnova. Nestaví se ale jen rozhledny, plánují se také infocentra v Novém Hrádku a v Neratově u vznikajícího mostu, který propojí český a polský břeh Divoké Orlice. Most v Neratově by měl stát ještě letos. Projekt v pohraničí přibližně mezi Ještědem a Pradědem počítá s vybudováním 11 rozhleden a také s novým značením hřebenové trasy.

Rozpočet projektu Česko-polská hřebenovka - východní část, který by měl být dokončen v roce 2020, je přes 3,5 milionu eur, tedy zhruba 90 milionů korun. Z toho 85 procent nákladů pokryje dotace z česko-polského programu Interreg, pět procent nákladů českých partnerů dotace ze státního rozpočtu ČR.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Orlické hory
 


 

Kam dál?

Kůrovcová kalamita je obrovským problémem. Lesy ČR chystají...

pátek, 6. září 2019, 10:01

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zohlední nynější rozsáhlou kůrovcovou kalamitu v podmínkách chystaných pětiletých...

Dvůr Králové rozhodne o koupi čističky za 120 milionů

středa, 4. září 2019, 09:03

Zastupitelé Dvora Králové nad Labem by měly jednat o koupi čističky odpadních vod od firmy Evorado Import za 120 milionů korun na...

Modernizace Gayerových kasáren v Hradci Králové začne na podzim

úterý, 3. září 2019, 16:13

Modernizace a přístavba Gayerových kasáren v centru Hradce Králové, v nichž sídlí Muzeum východních Čech, začnou letos na podzim...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.