Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dvůr Králové rozhodne o koupi čističky za 120 milionů

 
středa, 4. září 2019, 09:03

Zastupitelé Dvora Králové nad Labem by měly jednat o koupi čističky odpadních vod od firmy Evorado Import za 120 milionů korun na zasedání 26. září. Současně by město mělo společnosti doplatit 38,3 milionu korun za čištění splašků za roky 2014 až 2019. Návrh kupní smlouvy již má radnice od firmy Evorado Import k dispozici a studují jej právníci. Na dnešním zasedání zastupitelstva to řekl starosta Jan Jarolím.

Kdyby město čističku získalo, skončily by jeho dlouholeté spory s firmou o cenu čištění odpadních vod. Radnice by koupí čističky dostala pod kontrolu tvorbu cen za čištění odpadních vod i budoucí investice do zařízení. "Jsem pro koupi ČOV, i když ta částka je vysoká. Jde ale o strategickou věc," řekl starosta 

Čističku by měla koupit společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, již vlastní město a která tu provozuje vodohospodářskou infrastrukturu. Čističku by firma koupila z úvěru, za ten by ručilo město. Skoro čtyřicetimilionový doplatek za čištění by firmě Evorado Import zaplatilo město.

Kdyby Dvůr čističku získal, opustil by variantu stavby čističky vlastní. Radnice dosud odhadovala, že stavba nové ČOV by přišla zhruba na 155 milionů korun bez DPH. Evorado Import už dříve označil za nesmysl, že by ve městě měly být dvě čističky.

Spor o cenu za čištění mezi městem a vlastníkem čističky začal v roce 2005, kdy firma Evorado Import čističku koupila od později zkrachovalé textilky Tiba. V únoru 2012 spory gradovaly tím, že čistička přerušila čištění a splašky z šestnáctitisícového města tekly 56 hodin do Labe. Spor o cenu nejprve řešil Okresní soud v Trutnově. Později se spor přenesl ke krajskému soudu. Krajský soud letos v lednu rozhodl, že město má vlastníkovi za čištění doplatit 7,7 milionu korun, a to za léta 2005 až 2013. Město již peníze zaplatilo.

 

Napsal(a) ČTK | Foto mudk.cz
 


 

Kam dál?

Modernizace Gayerových kasáren v Hradci Králové začne na podzim

úterý, 3. září 2019, 16:13

Modernizace a přístavba Gayerových kasáren v centru Hradce Králové, v nichž sídlí Muzeum východních Čech, začnou letos na podzim...

Na kolik vyjde nový fotbalový stadion? Počítá se s částkou přes 700...

úterý, 3. září 2019, 13:08

Částka v posledním tendru na zhotovení fotbalového stadionu byla 480 milionů korun. Jenže zastupitelé schválili mnohonásobně...

Vydavatel Drbny: V regionech chceme být jednička

pondělí, 2. září 2019, 11:30

Absolvent magisterského studia na Ekonomické fakultě JU Libor Matoušek je spolumajitelem a vydavatelem Drbny, úspěšného...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.