Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Modernizace Gayerových kasáren v Hradci Králové začne na podzim

 
úterý, 3. září 2019, 16:13

Modernizace a přístavba Gayerových kasáren v centru Hradce Králové, v nichž sídlí Muzeum východních Čech, začnou letos na podzim a potrvají do roku 2021. Rada kraje v pondělí posunula projekt do stavební fáze poté, co jí evropský Integrovaný regionální operační program schválil dotaci. Novinářům to dnes řekli zástupci hejtmanství. Gayerova kasárna vlastní Královéhradecký kraj, který svěřil objekt do správy Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Samotné stavební práce budou stát 237 milionů korun a cena celého projektu včetně vnitřního vybavení muzea bude nejméně 282 milionů. Evropská dotace z IROP činí 211 milionů. "Královéhradeckému kraji se podařilo zahájit nejrozsáhlejší investici do kultury v letošním roce. Věřím, že toto je první krok na dokončení celého projektu SMARTmuzeum, který Gayerova a Vrbenského kasárna přemění na moderní a reprezentativní muzejní kampus a centrum kultury ve městě," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu a školství Martina Berdychová.

Přestavba Gayerových kasáren zahrnuje přístavbu, obnovu pláště budovy i interiéru, modernizaci infrastruktury a vybudování bezbariérového vstupu. Měla by se také zvýšit kapacita depozitářů o zhruba 30 procent, bude v nich umístěno na dva miliony sbírkových předmětů. Vzniknou také restaurátorské dílny, depozitář přístupný veřejnosti a v přístavbě budovy badatelské zázemí.

Přrstavba se bude týkat i kasárny

Přestavba v budoucnu čeká pravděpodobně také sousední Vrbenského kasárna. V dosud nevyužívaném objektu Vrbenského kasáren má být vystavena přírodovědecká sbírka muzea i krajská archeologická expozice. V sousedství firma ISP Hradec Králové otevřela v červnu parkovací dům Jana Gayera pro téměř 300 aut.

Hlavním sídlem Muzea východních Čech je secesní budova od architekta Jana Kotěry na Eliščině nábřeží, která byla nedávno opravena za více než 100 milionů korun. Veřejnosti by se budova na nábřeží měla otevřít na přelomu října a listopadu.

Objekt v areálu Gayerových kasáren slouží vědecko-výzkumné muzejní činnosti, sídlí v něm oddělení historické, archeologické a přírodovědecké i oddělení ochrany a dokumentace sbírkových předmětů. Je tam také ústřední depozitář muzea, který byl ale z bývalých kasáren v lednu dočasně přestěhován. Do května opustil kasárna i personál muzea.

Napsal(a) ČTK | Foto turistika.cz
 


 

Kam dál?

Na kolik vyjde nový fotbalový stadion? Počítá se s částkou přes 700...

úterý, 3. září 2019, 13:08

Částka v posledním tendru na zhotovení fotbalového stadionu byla 480 milionů korun. Jenže zastupitelé schválili mnohonásobně...

Vydavatel Drbny: V regionech chceme být jednička

pondělí, 2. září 2019, 11:30

Absolvent magisterského studia na Ekonomické fakultě JU Libor Matoušek je spolumajitelem a vydavatelem Drbny, úspěšného...

Aktualizováno 31. srpna 2019, 0:00

KOMENTÁŘ: Černigove, děkujeme. Je čas se rozloučit

sobota, 31. srpna 2019, 15:00

Je hradeckou dominantou. První věc, na kterou zaměříte svůj pohled při odchodu z hlavního nádraží. Velké betonové monstrum, které...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.