Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradec chystá už třetí tendr na lávku přes Labe

 
středa, 14. srpna 2019, 12:51

Radnice Hradce Králové chystá třetí soutěž na firmu pro stavbu lávky přes Labe u kongresového centra Aldis. Podmínky pro novou soutěž budou měkčí, nebude v nich požadavek na to, že dodavatel umí pracovat s technologií speciálního vysokopevnostního betonu. Řekl to náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Projekt stavby lávky za odhadovaných 46 milionů korun bez DPH město připravuje od roku 2003.

Do prvního tendru, který byl vypsaný letos v lednu, se nepřihlásil nikdo. Pro druhý tendr radnice zmírnila podmínky soutěže a věřila, že se přihlásí více firem. To se nestalo. Přihlásil se jen jeden zájemce a město i druhý tendr zrušilo.

Lávka je navržena z železobetonové desky mostovky s dvojicí ocelových předpínacích lan a ocelových žeber. Nejde o běžnou stavbu, protože na ni musí být použit vysokopevnostní beton kategorie UHPC (Ultra-High Performance Concrete). V Česku ho umí vyrobit jen omezený počet výrobců a zatím z něj bylo v ČR postaveno jen několik lávek.

Většinu nákladů by měly pokrýt dotace

Kvalifikační podmínky by pro třetí tendr neměly obsahovat striktní požadavek na to, že dodavatel umí pracovat s technologií UHPC. "Zkušenosti uchazeče s UHPC pro něj budou výhodou v případě rovnosti nabídkových cen," uvedl Bláha. Zastupitelé budou podmínky třetího tendru schvalovat na konci srpna, vlastní soutěž by mohla být vyhlášena začátkem září.

Většinu nákladů stavby by měla zaplatit evropská dotace z programu ITI. Kvůli dotaci by lávka měla být hotová do konce roku 2023. Ke stavbě lávky se město zavázalo i ve smlouvě s Československou obchodní bankou, která v zóně Aldis začala loni budovat regionální sídlo pro tisícovku zaměstnanců. Podle dohody s ČSOB by měla být lávka hotová do dubna 2020, což se ale podle Bláhy nestihne. "S ČSOB jednáme o posunutí termínu formou dodatku ke smlouvě," uvedl.

Už v roce 2003 měla lávka navazovat na pěší bulvár

Lávka bude pro pěší a cyklisty a propojí Šimkovy sady a okolí kongresového centra Aldis s třídou Karla IV. v centru města. Radnice už v zóně Aldis v roce 2003 za 23 milionů korun postavila pěší bulvár, na který měla lávka navázat.

V minulosti měli k projektu lávky výhrady ochránci přírody. Původní projekt počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.

 

Napsal(a) ČTK | Foto HK City
 


 

Kam dál?

FOTO: Demolice začala! Vybydlený panelák u Aldisu zmizí

pátek, 9. srpna 2019, 16:37

Stal se svým způsobem ikonou Hradce. Vybydlený panelák přezdívaný "Schody do nebe u kongresového centra Aldis ale působil, jako...

Výkony největších stavebních firem v Královéhradeckém kraji zpomalují

neděle, 7. července 2019, 12:08

Výkony největších stavebních firem v Královéhradeckém kraji v prvním čtvrtletí meziročně klesly o deset procent na 427 milionů...

Lesy ČR prodaly poloviční podíl v Hradecké lesní. Za 60 milionů ho...

čtvrtek, 6. června 2019, 13:53

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) prodal v minulých dnech svůj poloviční podíl v Hradecké lesní a dřevařské společnosti...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.