Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sokolové v Královéhradeckém kraji potřebují na opravy desítky milionů

 
neděle, 24. června 2018, 14:50

Sokolové v Královéhradeckém kraji potřebují na opravy chátrajících sokoloven desítky milionů korun. Tíživou situace někdy řeší převodem majetku na obce. V regionu je asi sedmdesát sokoloven, z nichž většina je ve špatném stavu.

„Na jejich opravy bychom v Královéhradeckém kraji potřebovali celkem asi 150 milionů korun,“ řekla starostka Sokolské župy Orlické Marika Prockertová.

Na území kraje působí Sokolská župa Orlická se sídlem v Hradci Králové, Župa Podkrkonošská - Jiráskova se sídlem v Náchodě a Župa Jičínská - Bergrova. Celkem mají asi 13 tisíc členů.

Zchátralé sokolovny jsou problémem i pro starostku podkrkonošské župy Helenu Rezkovou. „Starosti o majetek nás brzdí v dalším rozvoji, mohli bychom dělat ještě více pro sport a všestrannost. Sokolovny jsme dostali zpět po roce 1990 zpravidla ve velmi zchátralém stavu. Nejvíce se jich postavilo v letech 1920 a 1930, vznikaly jako sportovní a kulturní sály,“ řekla Rezková.

Sokolové při opravách svého majetku spolupracují i se samosprávami. Příkladem je podle Rezkové oprava sokolovny za 18 milionů korun na Novém Hrádku. „Byla v havarijním stavu, otevřeli jsme ji po rekonstrukci před třemi lety. Významně pomohl městys Nový Hrádek, na opravu šly peníze i z dotací. Na dofinancování chybělo asi 2,5 milionu korun, na to se složili sami členové,“ řekla Rezková.

Sokolové někdy řeší situaci převodem majetku na obce, jako tomu bylo i v případě zchátralé sokolovny v hradecké městské části Pouchov. Sokolové se dohodli s městem Hradec Králové a objekt radnici předali. Město sokolovnu odstraní a na jejím místě do dvou let vybuduje moderní sportovní halu. Odhad nákladů na stavbu tělocvičny a parkoviště je 45 milionů korun bez DPH. Hlavním uživatelem nové tělocvičny bude na základě nájemní smlouvy TJ Sokol Pouchov Hradec Králové, který eviduje asi 350 aktivních sportovců.

Sokol patří mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku. V současnosti má 1063 tělovýchovných jednot po celé republice. Téměř každá jednota má svou sokolovnu a většinou několik oddílů. Zhruba tři čtvrtiny členů jsou v oddílech sportovní všestrannosti, kde mohou sportovat rodiče s dětmi, předškolní děti nebo žáci. Sokol se od ostatních sportovních organizací odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám.

Napsal(a) ČTK | Foto Boris-Jelinek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58656012

Štítky TJ, Sokol, opravy, sokolovny

 


 

Kam dál?

Před devadesáti lety začal provoz první visuté lanovky v ČR na Černou...

sobota, 23. června 2018, 17:10

Letos uplyne 90 let od zahájení provozu první visuté lanovky v českých zemích vedoucí z Janských Lázní na Černou horu. Její...

Hradečtí policisté se dnes zaměřili na řidiče s mobilním telefonem v...

pátek, 22. června 2018, 21:30

V průběhu dnešního dopoledne se hradečtí policisté, na celkem třech stanovištích na hlavních tazích, zaměřili na řidiče, kteří...

PÁTRÁNÍ: Policisté pátrají po sedmnáctiletém mladíkovi z Trutnovska,...

pátek, 22. června 2018, 15:30

Trutnovští policisté pátrají po sedmnáctiletém mladíkovi z Trutnovska, který byl naposledy viděn dne 21. června v 7:30 hodin v...

Začala stavba cyklostezky z Hradce do Vysoké n. Labem

pátek, 22. června 2018, 08:40

Stavba první etapy cyklostezky, která v budoucnu spojí Hradec Králové a Pardubice, začala. Pětikilometrový úsek z Hradce do...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Hradecku se střílelo, zásahová jednotka...

  • FOTO: Tygři a lev, kteří utekli v Bioparku...

  • Nehoda v centru Hradce. Řidič najel na...

  • V Bioparku Štít na Hradecku utekli z klece...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

(NE)OBYČEJNÍ: Jo, tak ten se mi taky poved, říká autor portrétu Masaryka Oliver Heller

Dnešní díl rubriky (NE)OBYČEJNÍ je o street artu a graffiti scéně v Olomouci. S jedním z jejích nejuznávanějších členů Oliverem Hellerem jsem si povídal o graffiti legálním i nelegálním, o historii i budoucnosti graffiti anebo o nově vzniklém portrétu Tomáše Garrigua Masaryka v Bezručových sadech, který maloval právě Oliver.

Z nešetrného sběru a ničení borůvek si můžete odnést tučnou pokutu

Kanadské borůvky se našim lesním chutí rozhodně nevyrovnají. Borůvkové knedlíky jsou navíc nejen s Jizerskými horami neodmyslitelně spjaty. Sběr borůvek může ale přírodě velmi uškodit.

Naštvěte se – a Facebook už zařídí zbytek. Populisté profitují z hněvu na sociálních sítích

Málokterý populistický politik se obejde bez emotivních gest při veřejných vystoupeních nebo emočně zabarvených výrazů v příspěvcích na sociálních sítích. Právě tam, konkrétně na Facebooku, můžou emoce – a nejvíce hněv – populistům pomoci zasáhnout větší publikum. Algoritmus Facebooku totiž takovým emotivním příspěvkům „fandí“.