Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Před devadesáti lety začal provoz první visuté lanovky v ČR na Černou horu

 
sobota, 23. června 2018, 17:10

Letos uplyne 90 let od zahájení provozu první visuté lanovky v českých zemích vedoucí z Janských Lázní na Černou horu. Její provoz byl ukončen roku 1980, když ji nahradila v jiné trase nová. Současná osmimístná kabinová lanovka, která je v provozu od roku 2006, je v pořadí třetí osobní lanovou dráhou z lázeňského města na Černou horu, řekl krajinný ekolog a vydavatel časopisu Veselý výlet Pavel Klimeš.

Z původní lanovky se na Černé hoře podařilo uchovat její předposlední podpěru číslo 8. Kovová konstrukce byla využita pro vybudování rozhledny. „Lanovka šla nahoru přímo z centra Janských Lázní, začínala hned vedle hlavního lázeňského domu,“ řekl Klimeš. Dolní stanice nynější lanovky se nachází dále od centra. Podle Klimeše bylo vybudování lanovky pro horské městečko velmi důležité. „Pro Janské Lázně byla lanovka rozhodně přínosem, staly se nejen špičkovým lázeňským, ale i rekreačním střediskem,“ uvedl Klimeš.

Kvůli výstavbě lanovky v letech 1927 a 1928 na Černé hoře fungovala vojenská nákladní lanová dráha. „Černá hora nebyla v Krkonoších jediným místem, kde byla vojenská lanovka dočasně v provozu. Nejdelší vznikla o 10 let později v Modrém dole za účelem výstavby pohraničního opevnění,“ dodal Klimeš.

Visutá lanová dráha pro přepravu osob na Černou horu postavená podle projektu strojíren Františka Wiesnera z Chrudimi zahájila provoz 31. října 1928, výstavba trvala pouhých 15 měsíců. Stavbu zajistila brněnská pobočka firmy Wayss a Freytag z Frankfurtu nad Mohanem. Lanovka překonávala z Janských Lázní na Černou horu převýšení 644 metrů a s 3174 metry patřila mezi nejdelší ve střední Evropě. Přepravu lidí zajišťovala kyvadlová soustava se dvěma kabinami pro třicet cestujících, za hodinu lanovka přepravila v jednom směru 120 osob. Strojovna lanové dráhy byla v objektu horní stanice. Doba jízdy byla 15 minut.

S lanovkou souvisel i vznik Sokolské boudy nedaleko horní stanice na Černé hoře v roce 1929, výrazného českého prvku v jinak převážně německy hovořící oblasti Krkonoš. Sloužila i jako zázemí pro turisty, kteří využívali lanovou dráhu. Nyní je chata v dezolátním stavu a čeká ji demolice.

Provozovatelem lanovky byly kromě období druhé světové války Československé státní dráhy. Výstavba nové lanovky o kus vedle než byla trasa původní začala roku 1976 a spuštěna byla o čtyři roky později. Vlastníkem a provozovatelem současné lanovky je firma Mega Plus. Délka je 2,3 kilometru, má 56 osmimístných kabinek a hodinová kapacita zařízení je 1500 osob oproti 580 osobám u lanovky z roku 1980.

Napsal(a) ČTK | Foto Petr Vilgus – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7454249
 


 

Kam dál?

Hradečtí policisté se dnes zaměřili na řidiče s mobilním telefonem v...

pátek, 22. června 2018, 21:30

V průběhu dnešního dopoledne se hradečtí policisté, na celkem třech stanovištích na hlavních tazích, zaměřili na řidiče, kteří...

PÁTRÁNÍ: Policisté pátrají po sedmnáctiletém mladíkovi z Trutnovska,...

pátek, 22. června 2018, 15:30

Trutnovští policisté pátrají po sedmnáctiletém mladíkovi z Trutnovska, který byl naposledy viděn dne 21. června v 7:30 hodin v...

Začala stavba cyklostezky z Hradce do Vysoké n. Labem

pátek, 22. června 2018, 08:40

Stavba první etapy cyklostezky, která v budoucnu spojí Hradec Králové a Pardubice, začala. Pětikilometrový úsek z Hradce do...

POČASÍ NA PÁTEK: Dnes bude převážně oblačno, odpoledne by mělo pršet

pátek, 22. června 2018, 07:00

Zpočátku jasno až skoro jasno, během dne proměnlivá, převážně velká oblačnost. Odpoledne na většině území přeháňky, ojediněle...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Hradecku se střílelo, zásahová jednotka...

  • FOTO: Tygři a lev, kteří utekli v Bioparku...

  • Nehoda v centru Hradce. Řidič najel na...

  • V Bioparku Štít na Hradecku utekli z klece...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

(NE)OBYČEJNÍ: Jo, tak ten se mi taky poved, říká autor portrétu Masaryka Oliver Heller

Dnešní díl rubriky (NE)OBYČEJNÍ je o street artu a graffiti scéně v Olomouci. S jedním z jejích nejuznávanějších členů Oliverem Hellerem jsem si povídal o graffiti legálním i nelegálním, o historii i budoucnosti graffiti anebo o nově vzniklém portrétu Tomáše Garrigua Masaryka v Bezručových sadech, který maloval právě Oliver.

Z nešetrného sběru a ničení borůvek si můžete odnést tučnou pokutu

Kanadské borůvky se našim lesním chutí rozhodně nevyrovnají. Borůvkové knedlíky jsou navíc nejen s Jizerskými horami neodmyslitelně spjaty. Sběr borůvek může ale přírodě velmi uškodit.

Naštvěte se – a Facebook už zařídí zbytek. Populisté profitují z hněvu na sociálních sítích

Málokterý populistický politik se obejde bez emotivních gest při veřejných vystoupeních nebo emočně zabarvených výrazů v příspěvcích na sociálních sítích. Právě tam, konkrétně na Facebooku, můžou emoce – a nejvíce hněv – populistům pomoci zasáhnout větší publikum. Algoritmus Facebooku totiž takovým emotivním příspěvkům „fandí“.