Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Nosorožci zvládl náročnou cestu ze Dvora Králové až do Rwandy

neděle, 11. srpna 2019, 11:53

Safari Park Dvůr Králové převezl na konci června pět kriticky ohrožených nosorožců černých do Rwandy, aby tak pomohl založit novou, geneticky rozmanitou populaci nosorožců v zemi. A jak se zvířatům po několika měsících daří? Skvěle!

„Strava nosorožců, kteří byli přesunuti do Rwandy, je v těchto dnech už asi z poloviny tvořena místními zdroji, jde především o rostliny rodu Grewia a rovněž o akácie,“ uvádí dvorský ošetřovatel Jan Žďárek, který se ze Rwandy právě vrátil. Přechod na místní stravu je pro úspěšnou aklimatizaci nosorožců klíčový, proto musí být kondice zvířat v jeho průběhu intenzivně sledována.

Na konci prvního červencového týdne byly nosorožcům do rohů vloženy vysílačky, které umožní jejich neustálé sledování přes satelitní systém. „Při zákroku musela být zvířata plně uspána, všechna to však zvládla velmi dobře. Umístění vysílaček do rohů zvýší jejich bezpečnost, protože díky nim bude mít správa parku neustálý přehled o jejich pohybu,“ vysvětluje zoolog Jiří Hrubý, který se zákroku účastnil přímo ve Rwandě.

Nosorožci jsou stále v bomách, tedy ohradách z dřevěných kůlů, do nichž byli vypuštěni hned po příjezdu. Jedním z důvodů je právě nutnost pečlivě sledovat jejich zdravotní stav po celou dobu aklimatizace, což by v otevřeném terénu nebylo možné. Větve přímo ze savany jsou nosorožcům připevňovány na hrazení bom dvakrát denně, aby tak měly neustálý přístup k čerstvé stravě. V minulém týdnu jim rovněž byla podána profylaxe proti trypanozomě.

V bomách nosorožci zůstanou ještě několik týdnů, ve Rwandě jsou s nimi stále ošetřovatelé ze Dvora Králové. Jakmile si na nové podmínky zvyknou, vypustí je ošetřovatelé do větších výběhů majících okolo jednoho hektaru, kde bude pokračovat další fáze aklimatizace.

Pět kriticky ohrožených nosorožců černých bylo ze Safari Parku Dvůr Králové převezeno do národního parku Akagera ve Rwandě 23. a 24. června. Tato skupina má podpořit obnovení populace nosorožců v zemi. Nosorožce na cestu připravil a transport zorganizoval Safari Park Dvůr Králové ve spolupráci s patronkou přesunu Veronikou Vařekovou, rwandskou vládou, organizací African Parks a Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Tři nosorožce ze Safari Parku Dvůr Králové, jednoho z Flamingo Landu v Anglii a jednoho z Ree Park Safari v Dánsku vybral pro tento projekt Mark Pilgrim, koordinátor chovu nosorožců černých v Evropě v rámci EAZA.

Napsal Martin Doležal | Foto Jan Žďárek
 


 

Kam dál?

Lesy ČR a hasiči budou těsněji spolupracovat při prevenci požárů

čtvrtek, 8. srpna 2019, 19:16

Ve státních lesích v České republice letos v prvních šesti měsících hořelo téměř dvakrát více než za stejné období loni. Extrémní...

Fakultní nemocnice v Hradci se dočká klimatizace

středa, 7. srpna 2019, 18:20

Úmorné vedro trápí jak pacienty tak i nemocniční personál. Ne všude totiž disponují klimatizací. Tou se od konce července může...

FOTO: Řidič poslal své auto záhadným způsobem přes mostek

středa, 7. srpna 2019, 09:00

Hrozivě vypadající nehoda ke které vyjížděli hasiči v Červené Třemešné na Hradecku se překvapivě obešla bez zranění.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.