Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Nosorožci zvládl náročnou cestu ze Dvora Králové až do Rwandy

neděle, 11. srpna 2019, 11:53

Safari Park Dvůr Králové převezl na konci června pět kriticky ohrožených nosorožců černých do Rwandy, aby tak pomohl založit novou, geneticky rozmanitou populaci nosorožců v zemi. A jak se zvířatům po několika měsících daří? Skvěle!

„Strava nosorožců, kteří byli přesunuti do Rwandy, je v těchto dnech už asi z poloviny tvořena místními zdroji, jde především o rostliny rodu Grewia a rovněž o akácie,“ uvádí dvorský ošetřovatel Jan Žďárek, který se ze Rwandy právě vrátil. Přechod na místní stravu je pro úspěšnou aklimatizaci nosorožců klíčový, proto musí být kondice zvířat v jeho průběhu intenzivně sledována.

Na konci prvního červencového týdne byly nosorožcům do rohů vloženy vysílačky, které umožní jejich neustálé sledování přes satelitní systém. „Při zákroku musela být zvířata plně uspána, všechna to však zvládla velmi dobře. Umístění vysílaček do rohů zvýší jejich bezpečnost, protože díky nim bude mít správa parku neustálý přehled o jejich pohybu,“ vysvětluje zoolog Jiří Hrubý, který se zákroku účastnil přímo ve Rwandě.

Nosorožci jsou stále v bomách, tedy ohradách z dřevěných kůlů, do nichž byli vypuštěni hned po příjezdu. Jedním z důvodů je právě nutnost pečlivě sledovat jejich zdravotní stav po celou dobu aklimatizace, což by v otevřeném terénu nebylo možné. Větve přímo ze savany jsou nosorožcům připevňovány na hrazení bom dvakrát denně, aby tak měly neustálý přístup k čerstvé stravě. V minulém týdnu jim rovněž byla podána profylaxe proti trypanozomě.

V bomách nosorožci zůstanou ještě několik týdnů, ve Rwandě jsou s nimi stále ošetřovatelé ze Dvora Králové. Jakmile si na nové podmínky zvyknou, vypustí je ošetřovatelé do větších výběhů majících okolo jednoho hektaru, kde bude pokračovat další fáze aklimatizace.

Pět kriticky ohrožených nosorožců černých bylo ze Safari Parku Dvůr Králové převezeno do národního parku Akagera ve Rwandě 23. a 24. června. Tato skupina má podpořit obnovení populace nosorožců v zemi. Nosorožce na cestu připravil a transport zorganizoval Safari Park Dvůr Králové ve spolupráci s patronkou přesunu Veronikou Vařekovou, rwandskou vládou, organizací African Parks a Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Tři nosorožce ze Safari Parku Dvůr Králové, jednoho z Flamingo Landu v Anglii a jednoho z Ree Park Safari v Dánsku vybral pro tento projekt Mark Pilgrim, koordinátor chovu nosorožců černých v Evropě v rámci EAZA.

Napsal Martin Doležal | Foto Jan Žďárek
 


 

Kam dál?

Lesy ČR a hasiči budou těsněji spolupracovat při prevenci požárů

čtvrtek, 8. srpna 2019, 19:16

Ve státních lesích v České republice letos v prvních šesti měsících hořelo téměř dvakrát více než za stejné období loni. Extrémní...

Fakultní nemocnice v Hradci se dočká klimatizace

středa, 7. srpna 2019, 18:20

Úmorné vedro trápí jak pacienty tak i nemocniční personál. Ne všude totiž disponují klimatizací. Tou se od konce července může...

FOTO: Řidič poslal své auto záhadným způsobem přes mostek

středa, 7. srpna 2019, 09:00

Hrozivě vypadající nehoda ke které vyjížděli hasiči v Červené Třemešné na Hradecku se překvapivě obešla bez zranění.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom dnes informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.