Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Koalice Hradce Králové mění orgány městských firem, změny jsou velké

 
neděle, 19. května 2019, 14:24

Vedení Hradce Králové postupně mění obsazení orgánů společností, které město vlastní či v nich má majetkový podíl. Nové složení orgánů bude odrážet výsledek loňských komunálních voleb, z nichž vzešla nynější koalice. ČTK to řekl primátor Alexandr Hrabálek (za ODS). Personální výměny se odehrávají na jarních valných hromadách firem. U firem, jejichž vlastníkem je jen město, rozhoduje o složení představenstev a dozorčích rad městská rada.

Změny v představenstvech a dozorčích radách městských firem se týkají více než 40 míst a jsou poměrně rozsáhlé. Vyplývá to z toho, že všechny strany současné koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec byly v minulém volebním období v opozici a svých lidí v orgánech firem měly minimum. Ve výměnách se odráží i to, že řadu lidí v orgánech firem měly bývalé koaliční strany ČSSD a TOP 09, které se do současného zastupitelstva již nedostaly.

Nová koalice také podle Hrabálka dodržela nepsané pravidlo, že k výměnám lidí v orgánech firem dochází v Hradci Králové až na jarních valných hromadách a ne ihned po vzniku koalice.

Obsazení orgánů firem podle primátora odpovídá síle jednotlivých koaličních stran v zastupitelstvu. "Nad společnostmi musíme mít kontrolu. Snažili jsme se také dát obsazení do souladu s odborností kandidátů. Konečné rozhodnutí ale bylo na zastupitelských klubech," řekl Hrabálek. V některých společnostech bude mít podle něj opět zastoupení i opozice. Například opoziční Piráti získali místo v dozorčí radě Dopravního podniku.

Právě v Dopravním podniku, který město z rozpočtu dotuje částkou 230,5 milionu korun, nastaly největší změny. Z 12 členů představenstva a dozorčí rady je osm nových. Na svých místech v představenstvu zůstali tři manažeři a v dozorčí radě zástupce zaměstnanců. Do dozorčí rady podniku například nově zasedala náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO). Ve společnosti Městské lesy zasedlo do orgánů pět nových lidí, například člen městské rady a bývalý místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS) a poslanec Jiří Mašek (ANO).

Do orgánů Tepelného hospodářství zamířilo sedm nových lidí. "Zastoupení města je kvalitní. V představenstvu nově jsou náměstek primátora Martin Hanousek (Změna pro Hradec) a člen rady Michal Moravec (ODS). Dosud v představenstvu žádný radní nezasedal. V osobě poslankyně a zastupitelky Evy Matyášové (ANO) v dozorčí radě jsme získali kontakt do Poslanecké sněmovny," řekl ČTK ředitel a předseda představenstva Tepelného hospodářství Jiří Seidler.

Kromě Dopravního podniku a Tepelného hospodářství se již změny odehrály v orgánech společností Městské lesy, Hradecké služby, Bohemian Waste Management a Krematorium Jaroměř. V následujících týdnech se završení změn očekává ve firmách Vodovody a kanalizace Hradec Králové, Aldis, Královéhradecká provozní, Mountfield HK, FC Hradec Králové a Letecké služby.

Koalici v Hradci Králové vytvořilo ve volbách vítězné hnutí ANO s ODS a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. Koalice má 19 hlasů ze 37. V minulém volebním období vládla koalice Hradeckého demokratického klubu s ČSSD, TOP 09 a Koalicí pro Hradec. V opozici byly ANO, KSČM, ODS a Změna pro Hradec.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Hradec Králové slavil 70 let trolejbusů, předvedl historické vozy

sobota, 18. května 2019, 15:06

Přehlídkou desítky historických trolejbusů a autobusů si dnes Hradec Králové připomněl letošní 70. výročí zahájení trolejbusové...

Na Helicopter Show se představí desítky vrtulníků

sobota, 18. května 2019, 11:08

Na letišti v Hradci Králové se dnes na 18. ročníku Helicopter Show představí několik desítek vrtulníků. Návštěvníci uvidí...

V Hradci přistálo letadlo, které hlásilo poruchu, nikdo nezraněn

pátek, 17. května 2019, 21:22

Na královéhradeckém letišti dnes odpoledne přistálo letadlo, které nahlásilo poruchu. Před tím několik desítek minut kroužilo nad...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.