Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Hradci Králové je nový archiv pro 20 kilometrů archiválií

 
úterý, 14. května 2019, 14:06

Archiváři dnes v Hradci Králové otevřeli moderní depozitář. Do regálů mohou uložit archiválie, které seřazené za sebou udělají řadu dlouhou přes 20 kilometrů. V depozitáři budou uloženy archivy subjektů z hradeckého kraje a podnikové fondy z celých východních Čech. Depozitář spadá pod Státní oblastní archiv v Zámrsku na Orlickoústecku, který řídí státní archivy v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, řekl ředitel oblastního archivu Ivo Šulc.

Budova depozitáře na Slezském Předměstí původně sloužila jako sklad prodejce spojovacího materiálu a stát ji od něj za 33 milionů korun koupil. "Budova splňovala základní podmínky pro depozitář a měla i základ regálové konstrukce, klimatizaci, možnost vykládání archiválií z nákladních automobilů pod střechou, kancelářské a sociální zázemí. Nebylo třeba řešit problémy se statikou a nosností podlah," uvedl Šulc. Celkové náklady po úpravách a dovybavení objektu regály dosáhly 38 milionů a proti novostavbě stejného typu a velikosti byly čtvrtinové.

Do depozitáře, jehož plocha je 1900 metrů čtverečných, již archiváři přestěhovali například archiválie z nevyhovujícího objektu staré školy v Hostovlicích u Kutné Hory a mohli také zrušit pronájem depozitáře v Pardubicích. "Zatím je v depozitáři asi devět kilometrů archiválií, po dokončení stěhování archiválií ze Zámrsku v roce 2020 to bude asi 15 kilometrů. Objekt je zároveň zálohou pro mimořádné situace v jakémkoli archivním oddělení na východě Čech," uvedl Šulc.

Dodal, že v archivu musí být stálá vlhkost 50 až 55 procent a teplota 15 až 18 stupňů. "Budova vyhovuje. Ani v minulém horkém létě jsme klimatizaci nemuseli použít," řekl Šulc.

Depozitář bude schraňovat podnikové fondy z hradeckého i pardubického kraje od 19. století. Budou v něm uloženy i fondy veřejné správy a dalších institucí s působností na území hradeckého kraje, například krajského úřadu, Krkonošského národního parku, krajského soudu či biskupství.

Nyní archiváři pracují na vybudování velké oblastní badatelny v objektu okresního archivu ve Škroupově ulici v centru Hradce. V badatelně budou moci zájemci studovat archiválie z okresního archivu i depozitáře. V Zámrsku, kde archiv sídlí v zámku, budou nadále badatelům zpřístupňovány archiválie původců z Pardubického kraje, fondy velkostatků a sbírky.

K začátku ledna 2020 bude oficiální sídlo oblastního archivu přemístěno ze Zámrsku do objektu v Balbínově ulice v Hradci Králové. "V následujících letech nás ještě čeká vybudování oblastního archivu v Pardubicích. Přeneseny do něj budou zbylé fondy ze Zámrsku," řekl Šulc. Archiváři by pak zámek v Zámrsku opustili. "Náklady na údržbu zámku jsou veliké a potřebám archivu objekt plně nevyhovuje," uvedl Šulc.

Státní oblastní archiv prostřednictvím devíti okresních archivů a tří oddělení v Zámrsku a Hradci Králové pečuje celkem o více než 70 kilometrů archiválií od původců z Královéhradeckého a Pardubického kraje. "Nejstarší archiválie pochází z roku 1167, nejmladší z roku 2017," uvedla Rychlíková.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Obnovený potok v Orlických horách má zadržet vodu v krajině

úterý, 14. května 2019, 09:03

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vrátil do původního stavu potok Zelenka v Orlických horách. V nové podobě s meandry a...

POČASÍ NA ÚTERÝ: Čekáme chladno a četné přeháňky

úterý, 14. května 2019, 06:30

Zpočátku polojasno, během dne oblačno až zataženo, postupně četné přeháňky, nad 1000 m sněhové. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, na...

Okresní soud v Hradci Králové zastavil trestní stíhání advokáta,...

pondělí, 13. května 2019, 15:22

Okresní soud v Hradci Králové zastavil trestní stíhání advokáta z Hradce Králové, který se zodpovídal z trestného činu nadržování...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.