Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Školákům a studentům dnes začínají velikonoční prázdniny

 
čtvrtek, 18. dubna 2019, 13:40

Žákům základních a středních škol dnes začínají velikonoční prázdniny. Do školních lavic se vrátí po pěti dnech volna v úterý 23. dubna. Podle předpovědi meteorologů je čeká slunečné počasí. Řada lidí využije prodloužené velikonoční volno k cestování, na silnicích se proto očekává zvýšený provoz. Podle policistů jsou velikonoční svátky z hlediska bezpečnosti provozu nejrizikovějším obdobím z celého roku, od středy proto kontrolují na vybraných místech republiky dodržování zákazu jízdy pod vlivem alkoholu.

Podle předpovědi počasí bude po dobu velikonočních prázdnin slunečno, nejvyšší denní teploty by měly dosahovat 20 stupňů Celsia. Pršet by mělo pouze ojediněle.

Policisté považují tyto svátky za rizikové mimo jiné kvůli tomu, že lidé často cestují za příbuznými na větší vzdálenosti a mnohdy vyjíždějí i sváteční řidiči nebo lidé, kteří v zimě neřídí a za volant usednou po dlouhé době. Rušnější jsou Velikonoce i pro asistenční společnosti, které pomáhají motoristům v nouzi.

Policisté od středy do Velikonočního pondělí kontrolují na řadě míst v Česku dodržování zákazu jízdy pod vlivem alkoholu a drog. Loni v Česku zavinili řidiči, kteří před jízdou pili alkohol, 4626 nehod, při kterých zemřelo 62 lidí. Meziročně se počet těchto nehod zvýšil zhruba o 400 a počet obětí o 14. Podle Besipu policisté v loňském velikonočním období zaznamenali 1019 nehod, které si vyžádaly pět obětí. Na Zelený čtvrtek se alkohol podepsal na 4,6 procenta nehod, v následujících dnech byl podíl ještě vyšší.

Po celé zemi se o velikonočních prázdninách koná řada akcí spojených se svátky. Jde o výstavy, koncerty, bohoslužby, jarmarky, trhy či pašijové hry. Věřící si dnes připomínají Zelený čtvrtek, který je prvním připomenutím Kristova třídenního utrpení a vzkříšení. Následovat bude Velký pátek, který je od roku 2016 v Česku státním svátkem, Bílá sobota a nedělní Boží hod velikonoční, kdy se slaví zmrtvýchvstání. K Velikonočnímu pondělí už se nevážou žádné církevní obřady, den je spjatý spíše s lidovými zvyky. V Česku se chodí na koledu spojenou s pomlázkou, koledníci za odměnu dostávají malovaná nebo čokoládová vajíčka a jiné pochutiny.

Další prázdniny, které děti v Česku čekají, jsou letní. Začnou v pondělí 1. července a potrvají dva měsíce.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

POČASÍ NA ČTVRTEK: Bude slunečno, místy naměříme i dvacítku

čtvrtek, 18. dubna 2019, 06:30

Čeká nás jasno až polojasno, přechodně oblačno. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, na horách kolem 10 °C.

Na červencové mistrovství světa přijede do Hradce 1500 karatistů

středa, 17. dubna 2019, 18:55

Červencového mistrovství světa v karate organizace SKIF v Hradci Králové se zúčastní okolo 1500 soutěžících ze zhruba 55 zemí....

Město Hradec Králové chce zastavit provoz čistírny odpadních vod v...

středa, 17. dubna 2019, 14:23

Město Hradec Králové dalo podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP) k zastavení provozu čistírny odpadních vod v areálu...

Na Velikonoce se chystají i policisté, budou v ulicích i na silnicích

středa, 17. dubna 2019, 13:00

Stejně jako v minulosti se budou i letos policisté v průběhu Velikonoc více zaměřovat na bezpečnost i chování řidičů na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.