Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vlkům v Královéhradeckém kraji se daří, pravděpodobně jich bude přibývat

 
středa, 20. března 2019, 18:30

V severním pohraničí Královéhradeckého kraje a v přilehlé oblasti Polska žije ve dvou smečkách až patnáct vlků. Předpokládá se, že i letos na jaře vyvedou mladé. Pokud se vlkům bude dařit jako doposud, v příštích letech by se mohli usadit také v Orlických horách.

Teritoriem jedné smečky jsou Vraní hory s okolím v severovýchodní části Trutnovska s přesahem na Broumovsko. Odtud zřejmě zabíhají také do východních Krkonoš. Teritorium druhé smečky tvoří oblast polského národního parku Stolové hory. Také odtud vlci zabíhají na nedaleké Broumovsko i do Orlických hor. „V oblasti se pohybují dvě smečky, každá má kolem sedmi zvířat, takže těch deset až patnáct vlků je reálných," řekl Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko.

V zimě byl jejich výskyt zaznamenán hlavně na Trutnovsku. „V prosinci ve Vraních horách na fotopasti jsme jich viděli sedm. Vím o lednovém pozorování dvou vlků myslivci při naháňce v okolí Hertvíkovic na úpatí Krkonoš. Asi měsíc stará pozorování jsou z Rýchor. Mohou to být vlci právě z té smečky ve Vraních horách," řekl spolupracovník Hnutí Duha Jan Koranda. Známky pobytu vlků zaznamenal v zimě také v Sovích a Javořích horách na polské straně hranice.

Z pobytových stop vědci získávají vzorky pro zjištění DNA. Vlci v hradeckém kraji pocházejí z Lužice z polsko-německého pomezí a patří k takzvané populaci nížinných vlků. „Novinkou je, že z Vraních hor jsme s největší pravděpodobností získali vzorek z karpatské populace vlků. Znamenalo by to, že by se tam mohl zatoulat vlk například ze Slovenska. To je velmi zajímavé," řekl Koranda.

První smečka na Broumovsku po 250 letech byla potvrzena v roce 2015. Od té doby zadávili na tři sta ovcí, koz, telat a ulovili stovky kusů divoké zvěře. U Machova na Broumovsku loni k nelibosti místních myslivců výrazně zredukovali populaci muflonů. Tento v Česku nepůvodní druh tam byl v minulosti vysazen. „Početná stáda muflonů na Machovsku pozornosti vlků zkrátka uniknout nemohla. Je to příklad toho, že když je nějaké zvěře hodně, vlci ji dokážou účinně redukovat. Myslivci uvádějí, že počet muflonů klesl asi ze sedmdesáti kusů na polovinu," řekl Kafka. Škody na hospodářských zvířatech podle něj nestoupají, a to i přesto, že počet vlků v oblasti vzrostl. „Může to být tím, že došlo k lepšímu zabezpečení stád. Chci zdůraznit, že domácí zvířata tvoří jen malé procento vlčí potravy," řekl Kafka.

Farmáři z Broumovska se u soudu domáhají toho, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby mohl být počet vlků redukován. U nižších soudních instancí neuspěli, nyní má případ k posouzení Nejvyšší soud. „Vlci jsou tady v neomezeném množství, a to nám vadí," řekl starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant, jenž je jedním z farmářů, kteří zažalovali stát.

Ochranáři na Broumovsku evidovali v roce 2015 osmnáct usmrcených ovcí, v následujícím roce sedmdesát devět, šest usmrcených koz a pět telat. V roce 2017 vlci zadávili šedesát sedm ovcí a čtyři telata. Loni evidují třicet jedna usmrcených ovcí, pět koz a devět telat. Letos zatím nic. Od roku 2015 vlci v oblasti zranili nejméně dvacet hospodářských zvířat. Na Trutnovsku ochranáři vědí o deseti usmrcených domácích zvířatech v roce 2016, o dvacet pět v roce 2017 a o třicet dva loni.

Napsal(a) ČTK, Tomáš Vodička | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Soutok Labe s Orlicí čekají úpravy. Hotovo by mělo být v polovině...

středa, 20. března 2019, 17:00

U Labe v Jiráskových sadech začaly v uplynulých dnech práce na opravě levého břehu Labe mezi jezem „Hučák“ a soutokem s Orlicí,...

Dnes nastane rovnodennost a začne astronomické jaro

středa, 20. března 2019, 14:00

Dnes začíná astronomické jaro. Zhruba hodinu před půlnocí stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane...

POČASÍ NA STŘEDU: Jasno až polojasno. Teploty vyšplhají i na 11 stupňů

středa, 20. března 2019, 06:30

Meteorologové předpovídají, že bude jasno až polojasno, během dne přechodně oblačno.

Požár mikrovlnné sušičky způsobil škodu 5 milionů korun

úterý, 19. března 2019, 12:10

Ve výrobním areálu ve Smetanově ulici v Broumově se v pondělí vznítila mikrovlnná sušička. Na místě zasahovaly čtyři jednotky...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.