Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Epidemie spalniček v Královéhradeckém kraji na ústupu ještě není

 
pátek, 15. března 2019, 15:35

Hygienici v Královéhradeckém kraji letos evidují 34 potvrzených případů onemocnění spalničkami, z toho 24 případů představuje ohnisko v trutnovské pobočce firmy Siemens. Zvýšený výskyt nakažených zaznamenávají hygienici od konce února, od této doby evidují většinu potvrzených případů.

„Před tím to byly jednotlivé případy. Rozhodně nelze říci, že onemocnění v Královéhradeckém je na ústupu nebo za svým vrcholem. Nové případy se stále objevují. Dobíhá inkubační doba, onemocnění se ještě u někoho může projevit. Lze to nazvat epidemií," řekla dnes mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Proto lidé, kteří se dostali s nemocnými do přímého kontaktu jsou doma v karanténě. „Pokud u těchto osob nejsou zjištěny protilátky proti spalničkám, je nutná jejich izolace po dobu 21 dnů od posledního kontaktu s nemocným v domácím prostředí," uvedli na webu hygienici.

Onemocnění se šíří kapénkami a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu po první příznaky, je až 21 dní. Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky.

Hlavním ohniskem nákazy v kraji je trutnovská pobočka německé firmy Siemens v Trutnově, která má provoz také ve Vrchlabí. Do úterý v trutnovské nemocnici, která nemá infekční oddělení, kvůli spalničkám platil zákaz návštěv. „Prvotní zdroj (onemocnění) jsme zatím nenašli," řekla Krejčí.

Situace v trutnovském závodě se podle mluvčí firmy Siemens Mariany Kellerové zlepšila. V závodě pracuje běžně kolem 850 lidí, nyní jede na dvě směny ze tří. Před týdnem v pátek jela jen jedna. Přesto stovky lidí zůstávají stále v domácí karanténě.

Dohromady onemocnělo téměř 30 zaměstnanců, ti prošli nemocnicí, domácím doléčením a lékařskou kontrolou. Někteří už jsou zpátky. „Práce schopných s prokazatelně dostatečnou úrovní protilátek máme 450. V karanténě je stále 310 zaměstnanců. Nabrali jsme testy a u 760 lidí je už máme vyhodnoceny," řekla Kellerová.

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho, nohy a ruce.

Firma nabízí zaměstnancům, kteří o to mají zájem, očkování. Ve vrchlabském závodě bylo očkováno 51 zaměstnanců. „Stejně budeme postupovat i u zaměstnanců, kteří se budou vracet z karantény," řekla Kellerová. Podle ní je současná situace pro firmu problém. „Závod je postaven tak, aby pracoval na tři směny. Nyní jede ranní a odpolední, noční nikoli. Je to pro nás zásadní. Lidé, kteří pracují, jedou přes čas, což velmi oceňujeme. Ve všech našich sedmi závodech v ČR jde o výjimečnou situaci," uvedla Kellerová. V trutnovské pobočce se vyrábí ovládací prvky pro sofistikovaná průmyslová zařízení.

Napsal(a) ČTK, Tomáš Vodička | Foto wikipedia.org
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 15. března 2019, 11:16

VIDEO: Honička v centru Hradce! Zdrogovaný řidič se městem řítil i...

pátek, 15. března 2019, 10:59

Několik policejních hlídek ve středu v noci pronásledovalo v hradeckých ulicích řidiče pod vlivem drog. Řidič se městem řítil i...

POČASÍ NA PÁTEK: Oblačno až polojasno, teploty do deseti stupňů

pátek, 15. března 2019, 06:30

Oblačno až polojasno, na horách místy, jinde ojediněle přeháňky, nad 700 m sněhové. Během odpoledne od západu zataženo a postupně...

Aktualizováno 14. března 2019, 21:03

Jednasedmdesátiletá seniorka, která odešla z domova důchodců, byla...

čtvrtek, 14. března 2019, 20:23

Policie odvolala pátrání po jednasedmdesátileté ženě, která dnes odešla z Domova důchodců v Hradci Králové. "Paní byla nalezena v...

Horská služba v Krkonoších nedoporučuje hřebenové túry

čtvrtek, 14. března 2019, 19:21

Horská služba v Krkonoších nedoporučuje hřebenové túry kvůli silnému větru a mlze. Uvedla to na svém webu. Na hřebenech dosahoval...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Démon jménem „genderová ideologie“ v České republice

V návaznosti na článek o problematice zrušení genderových studií v Maďarsku a démonizaci genderu jakožto nepřítele tradičních hodnot se podíváme na situaci v České republice. Jak jsme na tom s genderem, tedy kulturně vzniklými rozdíly mezi muži a ženami u nás doma? Stáváme se tak moc obávanou “bezpohlavní” společností?

VIDEO: Ve Veletržním paláci se konala debata o SEFO. Řediteli Muzea umění bylo na konci debaty zabráněno vystoupit

V pondělí 18. března se konala ve Veletržním paláci v Praze odborná debata na téma Středoevropského fóra, projektu olomouckého Muzea umění. Ač se téma bezprostředně muzea týká, na debatu podle tiskového mluvčího Tomáše Kasala žádná pozvánka nedorazila, řediteli muzea navíc bylo v závěru debaty zabráněno vystoupit.

Zahráli si s Glenem Hansardem. Nyní brněnská kapela křtí novou desku, která rozhodně stojí za pozornost

Splnil se jim jejich životní i kariérní sen, když si je na své vystoupení pozval sám držitel Oscara Glen Hansard. Brněnská kapela The Shookies rozhodně stojí za pozornost. Zdobí je autentický projev zpěváka, unikátní zvuk i příjemný pocit z jejich hudby. Přesvědčit se o tom mohou lidé sami v Brně na Melodce, kde 21. března křtí novou desku Sooner or Later.