Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ČEZ zdražil teplo v Trutnově a Dvoře Králové o pět procent

 
pondělí, 11. února 2019, 17:17

Odběratelé tepla od společnosti ČEZ Teplárenská v Trutnově a Dvoře Králové nad Labem letos zaplatí za teplo zhruba o pět procent více. Ve Vrchlabí společnost ČEZ Teplárenská nechá loňskou cenu. Účet za teplo trutnovské či dvorské domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů letos vzroste přibližně o 700 korun na téměř 15 tisíc korun. Vyplývá to z ceníků, které ČEZ Teplárenská zveřejnila na webu.

Teplo z elektrárny v Trutnově - Poříčí, která spaluje uhlí a biomasu, od 1. ledna zdražilo o 5,1 procenta na 603,88 koruny za gigajoule (GJ) včetně DPH. Kromě Trutnova odebírají teplo z Poříčí i další podkrkonošské obce, například Mladé Buky, Horní Maršov, Úpice či Svoboda nad Úpou. Teplo z uhelné teplárny ve Dvoře Králové zdražilo o 4,9 procenta na 586,50 Kč/GJ. Ve Vrchlabí, kde ČEZ provozuje plynové kotelny, cena zůstala na 532,84 Kč/GJ.

Ve stotisícovém Hradci Králové společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové zvedla od ledna cenu tepla o pět procent na 535 Kč/GJ. Firma v krajském městě dodává teplo do 24 tisíc domácností. Hlavním důvodem zdražení je zvýšení ceny tepla z Elektráren Opatovice, od nichž Tepelné hospodářství teplo pro své zákazníky nakupuje.

Podle Teplárenského sdružení ČR je hlavním důvodem letošního růstu cen tepla zvýšení nákladů na povolenky na emise skleníkových plynů. Sdružení uvedlo, že v případě tepláren na uhlí bude ve většině případů letošní růst ceny tepla do pěti procent.

Podle regionální mluvčí firmy ČEZ Šárky Lapáčkové Beránkové bylo důvodem zdražení v lokalitách Poříčí a Dvůr Králové právě zdražení povolenek. „Pro Vrchlabí vyrábí tepelnou energii jiné zdroje - plynové kotle a kogenerační jednotky na zemní plyn. I když šla cena zemního plynu nahoru, nebylo to tak zásadní jako cena povolenek CO2. Proto zde držíme cenu," řekla mluvčí.

Loni průměrná cena tepla z uhlí v ČR činila zhruba 580 Kč/GJ, ze zemního plynu pak asi 605 Kč/GJ.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 11. února 2019, 13:54

Dopravu v centru komplikovala dopoledne nehoda dvou osobáků u...

pondělí, 11. února 2019, 12:18

U Pražského mostu v centru Hradce Králové se dnes krátce před 11. hodinou střela dvě osobní vozidla. Podle prvních informací z...

Pusťte mě ven, nebo vás všechny zabiju! Agresivní pacient ohrožoval...

pondělí, 11. února 2019, 13:05

Na hradecké protialkoholní záchytné stanici řádil v sobotních nočních hodinách agresivní pacient. Zdravotníci museli dokonce...

Aktualizováno 11. února 2019, 10:31

Centrum čínské medicíny ve fakultní nemocnici na konci února skončí

pondělí, 11. února 2019, 09:39

Centrum Tradiční čínské medicíny (TCM), které v hradecké fakultní nemocnici fungovalo od září 2015, ukončí k 28. únoru 2019 svoji...

Na 11. února připadá Evropský den linky tísňového volání 112

pondělí, 11. února 2019, 09:15

Na 11. února připadá Evropský den tísňové linky 112. Po zavolání na toto číslo se čtyřiadvacet hodin denně dovoláme lidem, kteří...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.