Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V hradeckém kraji se v areálech po armádě plánuji byty i garáže

 
neděle, 20. ledna 2019, 10:54

V Královéhradeckém kraji je několik areálů po armádě, které by se v příštích letech měly dočkat nového využití, případně rekonstrukce. V plánu je například bytová výstavba, vznik parkovacího domu, domova pro seniory nebo expozice muzea.

Příkladem úspěšného završení dlouholetých snah měst nebo kraje vdechnout někdejším vojenským objektům nový obsah je areál Gayerových kasáren v centru Hradce Králové. Vlastníkem je Královéhradecký kraj, který již před lety svěřil objekt do správy Muzea východních Čech v Hradci Králové. S rekonstrukcí a přístavbou Gayerových kasáren za 237 milionů korun se má začít v létě. Vznikne moderní depozitář pro sbírky muzea, bezbariérová přístavba, badatelna a bude také třeba zpřístupněn archeologický nález pevnostního valu. Cena celého projektu včetně vnitřního vybavení muzea je 269 milionů korun. Většinu nákladů pokryje dotace.

Přestavbou za odhadovaných 350 až 450 milionů korun by měly v budoucnu projít také sousední Vrbenského kasárny, které vlastní město Hradec Králové. Hlavním investorem přestavby bude Královéhradecký kraj. V dosud nevyužívaném objektu má být vystavena přírodovědecká sbírka muzea i archeologická expozice. V areálu Gayerových a Vrbenského kasáren nyní také firma ISP Hradec Králové staví parkovací dům. Garáže by měly být hotové do poloviny letošního roku.

Hradecká radnice od roku 2003 z velké části vlastní také bývalé vojenské letiště, které má rozlohu asi 230 hektarů. Areál letiště pokládá za důležitou rozvojovou zónu města. Již si v této věci nechalo zpracovat studii, která stanovuje pravidla pro další rozvoj lokality. Radnice usiluje o to, aby se letiště napojilo na dálniční a železniční síť. Některé pozemky jsou ale stále ve vlastnictví ministerstva obrany a město je má ve správě. Část areálu letiště slouží jako podnikatelská zóna a jako zázemí hudebních festivalů. Samotné letiště funguje v režimu veřejného vnitrostátního letiště bez řízení letového provozu.

Také v Jičíně čeká nevyužitý areál bývalých kasáren změna. Větší část objektů radnice nechala zbourat a dvě zbylé budovy loni prodala za více než 11 milionů koruni nvestorovi, který chce kasárna přestavět na domov pro seniory. Výstavba domova, která by měla trvat maximálně 14 měsíců, by mohla začít ještě letos. Na místě odstraněných armádních objektů má město v plánu vystavět novou obytnou čtvrť. Výstavba infrastruktury by mohla začít příští rok, kdy by město mohlo začít také prodávat připravené parcely. Naopak na své nové využití čekají roky třeba kasárny v pevnostním městě Josefov v Jaroměři na Náchodsku.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Město Hradec Králové připravuje novelizaci vyhlášky o nočním klidu

pátek, 18. ledna 2019, 14:30

Město Hradec Králové připravuje novelizaci vyhlášky o nočním klidu. Případní pořadatelé akcí s větším počtem návštěvníků, mohou...

POČASÍ NA PÁTEK: Oblačno a ojedinělé sněžení. Teploty kolem nuly

pátek, 18. ledna 2019, 06:30

Oblačno až zataženo, přechodně místy až polojasno. Místy sněhové přeháňky, na horách četnější. Odpoledne ustávání srážek a...

Transfuzní oddělení hradecké nemocnice získalo díky finančnímu daru...

čtvrtek, 17. ledna 2019, 13:52

Nový přístroj na zpracování darované krve získalo Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové díky daru 600 tisíc korun...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.