Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Naučná stezka v Malé Úpě v Krkonoších připomene disidenty

 
středa, 15. srpna 2018, 17:25

Pohraniční obec Malá Úpa na Trutnovsku otevře 25. srpna Disidentskou stezku, která připomene setkávání disidentů z Česka a Polska v Krkonoších v období normalizace. Naučná stezka také upozorní na několik míst spojených s návštěvami odpůrců předlistopadového režimu v obci.

Obec na projektu zhruba za 120 tisíc korun spolupracovala s organizací Paměť Krkonoš a s výtvarnou dílnou Bosorka. Podle Evy Hrubé z Paměti Krkonoš, která zajistila informační obsah stezky, má stále smysl si jména českých i polských disidentů připomínat. „Chceme připomenout, že před 40 lety se tu odehrávala setkání, která se zpočátku tvářila nevinně, ale měla podstatný význam pro demontáž komunismu ve střední Evropě. Motto projektu je, že za svobodu se má bojovat kdekoli a jakkoli, není k tomu potřeba téměř nic, jen to odhodlání,“ řekla Hrubá.

Stezka bude mít šest zastavení. „Začátek bude na infocentru, druhé zastavení na bývalé celnici a další u paní Fajtlové, kde se v její chalupě disidenti scházeli,“ řekl starosta obce Karel Engliš.

Domek Drahomíry "Dády" Fajtlové si disidenti oblíbili, protože chalupa nebyla tolik na očích. Koncem 70. let a v 80. letech zajišťovala zázemí chartistům včetně Václava Havla, kteří se na hřebenech Krkonoš setkávali s polskými kolegy. Na hřebenech se sešli třeba Adam Michnik, Jacek Kuroń, Václav Havel či Marta Kubišová.

Fajtlová organizaci Post Bellum, shromažďující příběhy, na něž by se nemělo zapomenout, řekla, že její chalupu v té době odposlouchávala Státní bezpečnost. Z jejích vzpomínek vyplynulo, že pozdější prezident Václav Havel a jeho bratr Ivan u ní byli asi dvakrát. „Estébáci naši chalupu pozorovali. Na chatě, kterou měla Rudá hvězda Pardubice, měli namontované odposlouchávací zařízení zaměřené na nás,“ uvedla pro Post Bellum.

Součástí naučné stezky budou informační panely tvořené kolážemi, které zábavnou formou přiblíží události z té doby. „Každý panel bude mít trochu jiné téma. Chceme, aby to bylo pestré a zábavné,“ řekl starosta.

V Krkonoších od loňska funguje také virtuální online trasa připomínající v širší oblasti stejné téma. Autorem projektu mobilní aplikace Místa Paměti národa, která lidem přibližuje konkrétní místa, kde se čeští a polští disidenti scházeli, je organizace Post bellum. Vede turisty horským terénem a měří asi 20 kilometrů.

Napsal(a) ČTK | Foto By Pudelek - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4047471
 


 

Kam dál?

POČASÍ NA STŘEDU: Polojasno až oblačno. Přes den by mělo být...

středa, 15. srpna 2018, 06:30

Ve středu bude v Královéhradeckém kraji polojasno až oblačno, ojediněle čekáme přeháňky zejména na horách. K večeru ubývání...

Královéhradečtí letečtí záchranáři zasahovali v Krkonoších, zřítil se...

úterý, 14. srpna 2018, 08:57

Nehoda dvoumístného padákového kluzáku na Černé hoře v Krkonoších byla na tísňovou linku nahlášena včera v 19:41. Operátoři na...

POČASÍ NA ÚTERÝ: Konečně se ochladí. Bude maximálně 27 °C

úterý, 14. srpna 2018, 06:20

Oblačno až zataženo, ráno a dopoledne místy přeháňky nebo občasný déšť. Odpoledne ubývání oblačnosti místy až na polojasno.

V hradeckých lesích kvůli suchu stoupla nahodilá těžba dřeva

pondělí, 13. srpna 2018, 12:00

Dlouhodobé sucho se promítá i do hospodaření v hradeckých městských lesích. V krajině ubývá voda a stoupla těžba dřeva, řekl dnes...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Hradec Králové zruší tendr na stavbu nového...

  • FOTO: Královéhradečtí hasiči jsou nejlepší...

  • KOMENTÁŘ: Lesk a bída Kazmova velkolepého...

  • Nestanovili jsme si žádnou metu, na kterou...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Mýtný systém bude zajišťovat od roku 2020 CzechToll a SkyToll

Ministerstvo dopravy ve čtvrtek podepsalo desetiletý kontrakt s vítězným konsorciem firem CzechToll a SkyToll, které budou od roku 2020 vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a vybraných silnicích I. třídy.

Chovatel v Jinonicích choval ovce v nevhodných podmínkách, maso možná putovalo do restaurace

Státní veterinární správa při společné kontrole s Českou plemenářskou inspekcí a policií objevila neregistrovaný chov 34 ovcí v Praze – Jinonicích. Při kontrole bylo zjištěno, že zvířata jsou držena v nevyhovujících podmínkách. Na pozemku se nacházely nebezpečné předměty, které mohly zvířata zranit. Ovce neměly dostatek pastvy či sena, chyběl také dostatečný zdroj čisté vody.

Řidiči kamionu slyšel u Mikulova z přívěsu divné zvuky. Policisté tam našli čtyři nelegální migranty

Čtyři migranty bez potřebných povolení nalezli jihomoravští cizinečtí policisté v přívěsu kamionu jedoucího z Turecka. Řidič policisty upozornil sám. Po cestě do Česka si prý ničeho zvláštního nevšiml, až na našem území slyšel z přívěsu podivné zvuky a ihned zavolal policii.