Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Do Borovnice se vrátí větrný mlýn, kdysi jich tam bylo pět

 
sobota, 8. června 2019, 09:52

Kdysi stávalo v obci Borovnice na Trutnovsku hned pět větráků, neboli větrných mlýnů. Tento konkrétní tam stál dokonce úctyhodných 120 let, jenže víc než kamenná podezdívka z něj nezbylo. Teď by se sem měl ale vrátit.

Dnes byste v Borovnici hledali nějaký mlýn jen marně. A přesto je jasné, že na vrcholu Třešňovky se něco děje. Staví se tu základy nového mlýnu, tedy jeho repliky. 

A kdo za celou stavbou stojí? O vybudování repliky větráku bojoval místní spolek Větrák Borovnice už více než deset let. Proces ale zpomalily jak jinak než finance. Jejich nedostatek poslal celý projekt k ledu. Díky nápadu zapojit do celé stavby učně se ale náklady výrazně snížily a stavba mohla začít.

Nově by měl být mlýn nejen turistickým lákadlem ale i rozhlednou, která nabídne výhledy do dalekého okolí. A jakto, že se poslední mlýn vlastně nedochoval? Paradoxně za to mohlo rozhodnutí památkářů, kteří rozhodli o tom, že celý mlýn se rozebere a převeze ke konzervaci do Hostinného. Na rozebrání v roce 1968 sice došlo, větrný mlýn už ale znovu postaven nebyl.

O výstavbu samotnou se postarají hlavně učni, mladí tesaři a truhláři. Obec navíc opět zprovoznila veřejnou sbírku, která v minulosti přinesla alespoň nějaké "drobné" Začít by se mělo na podzim. Zajímá vás historie vetráku v Borovnici? Pak zavítejte na stránku spolku Větrák Borovnice www.vetrak.borovnice.cz.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto vetrak.borovnice.cz
 


 

Kam dál?

V Krkonoších zemřel muž. Policisté hledají svědky, kteří mu poskytli...

pátek, 7. června 2019, 17:34

Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci. Hledají totiž ženu a muže, kteří poskytovali první pomoc dalšímu muži....

Lesní svět vrací děti i dospělé do přírody. Stezky mají letní premiéru

pátek, 7. června 2019, 14:30

Ztracenou lesní cestu zvanou Kostelní znovu objevili a obnovili patrioti Horní Brusnice. Ta je nyní 5 km dlouhým úsekem na...

Smečka vlků z Vraních hor zaútočila v oboře v Bernarticích na stádo...

pátek, 7. června 2019, 06:01

Smečka vlků ve čtvrtek ráno v oboře manželů Kučerových v Bernarticích na Trutnovsku roztrhala deset daňků z devatenáctičlenného...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.