Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Smečka vlků z Vraních hor zaútočila v oboře v Bernarticích na stádo daňků. Polovinu roztrhali

 
pátek, 7. června 2019, 06:01

Smečka vlků ve čtvrtek ráno v oboře manželů Kučerových v Bernarticích na Trutnovsku roztrhala deset daňků z devatenáctičlenného stáda. Mezi zabitými kusy byla i jedna březí samice. Údajně šlo o smečku z Vraních hor, která loví od Trutnova po Adršpach na Broumovsku. Chovatelé odhadují škodu na desítky tisíc korun.

Uvedl to server iDnes.cz. Mrtvých daňků mohlo být i víc, kdyby vlky nevyplašila Dana Kučerová, když šla brzo ráno venčit psy. Čtyřapůlhektarová obora se rozkládá kousek od jejich domu. „Viděla jsem, jak vlk přímo u plotu mordoval daňka. Zahlédla jsem jeho hřbet, byl to stoprocentně vlk," řekla. Vlci podle ní nezabíjeli z hladu, ale pro zábavu. Do obory se podhrabali pod plotem.

Kromě prostředků z fondu ministerstva životního prostředí, který by měl zaplatit odvoz usmrcených zvířat do kafilérie, Kučerovi s finanční náhradou nepočítají. „Chovatel spárkaté zvěře, přestože hospodaří stejně jako zemědělec, nemá podle současné legislativy nárok na dotace," uvedl Jiří Kučera. Manželé daňky chovají v oboře na úpatí Vraních hor tři roky.

Ltošní škody dosud nebyly velké

Letošní škody od vlků nebyly zatím příliš vysoké, protože větší farmáři nechávali na jaře stáda déle v uzavřených ovčínech. Úředníci Správy CHKO Broumovsko evidují letos do 10. května dvě usmrcené ovce, uhynulá tři osiřelá jehňata, osm usmrcených telat a jedno nezvěstné. Městský úřad Trutnov eviduje letos 31 zvířat prokazatelně stržených vlkem, jde o 18 ovcí a deset daňků na území Bernartic a tři ovce v Radvanicích.

V květnu se chovatelé z Broumovska připojili k mezinárodní akci za ochranu pastevectví před vlky. Ve Vernéřovicích na Broumovsku 10. května zapálili protestní vatru. Vyslovili tím nesouhlas s návratem vlků.

Vlci na Broumovsku

První smečka na Broumovsku po 250 letech byla potvrzena v roce 2015. Od té doby zadávili vlci stovky ovcí, koz, telat a také mnoho kusů divoké zvěře. Ochránci přírody odmítají snižování počtu vlků kvůli redukci škod na zvířatech. Farmáři by podle nich měli stáda důsledně zabezpečit elektrickými ohradníky a pořídit si ovčácké psy.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Tragická nehoda na hlavním tahu na Trutnov. Po čelním nárazu dva...

středa, 5. června 2019, 18:54

Skoro dvě hodiny byla uzavřená silnice mezi Kocbeřemi a Choustníkovým Hradištěm. Krátce po patnácté hodině tam došlo k tragické...

Psovod Michal Záruba je Policistou roku. Jako první vycvičil psa...

středa, 5. června 2019, 06:01

Jedno z ocenění při slavnostním vyhlášení ankety Policista roku doputovalo i do Královéhradeckého kraje. Psovod Michal Záruba...

FOTO: Dvorská ZOO stěhovala hrochy jeřábem. V letním výběhu už je...

úterý, 4. června 2019, 10:58

Víte jak se stěhují hroši do letního výběhu? Je potřeba jeřáb a traktor s valníkem. V neděli se ale vše povedlo a celá čtyřčlenná...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.