Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Expozice textilního tisku ve Dvoře Králové otevře možná už za rok

 
pátek, 14. září 2018, 17:21

Přípravné práce pro vytvoření expozice textilního tisku v bývalé textilní škole ve Dvoře Králové jdou do finále. Dvorské zastupitelstvo schválilo memorandum o spolupráci na projektu mezi městem, městským muzeem, Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze (UPM), Národním technickým muzeem Praha a dvorskou Střední školou informatiky a služeb.

Podle mluvčí radnice Miroslavy Kameníkové v současné době strany ladí termín společného podpisu memoranda. „Nejlépe, kdyby to bylo v prostorách, kde expozice textilního tisku vznikne. Termín ještě stanoven nebyl. Rádi bychom, kdyby se podpis memoranda uskutečnil ještě v září,“ řekla Kameníková.

Rozpočet je okolo 5,5 milionu korun, stavební část zaplatí hradecký kraj, expoziční část a výdaje na stěhování sbírek uhradí město ze svého rozpočtu. „Pokud se vše povede podle plánu, měla by být expozice otevřena v létě 2019 a městské muzeum ji bude provozovat jako stálou Expozici textilního tisku, která bude navazovat na další stálou expozici Historie města Dvůr Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku,“ uvedla v tiskové zprávě místostarostka Alexandra Jiřičková.

Expozice vznikne v bývalé textilní škole, nyní Střední škole informatiky a služeb, na nábřeží Jiřího Wolkera. „Prostory jsou vhodné pro instalaci strojů, nevyžadují větší stavební úpravy, jsou přístupné přímo z ulice a objekt je poblíž hlavního tahu na zoo,“ uvedla Jiřičková.

Do školy se přesune část exponátů z České Skalice, kde loni ukončilo provoz muzeum textilu, které provozovalo UPM. Část sbírek je nyní v centrálním depozitáři UPM v Praze. Expozice ručního a strojního tisku ale zůstala zapůjčena v českoskalickém Muzeu Boženy Němcové, kde bude k vidění minimálně do konce letošního roku.

Dosavadní Muzeum textilu v České Skalici na Náchodsku bylo jediné české muzeum zaměřené na historii textilní tvorby. Původní sbírky představují jedinečný soubor dokladů vývoje textilnictví, zvláště textilního tisku, v ČR i v zahraničí.

Historie sbírky textilního muzea sahá do roku 1936, kdy se ve Dvoře Králové uskutečnila textilní výstava, v letech 1949-1953 byla expozice majetkem města Dvůr Králové nad Labem, následně ji do roku 1962 spravovalo UPM a v letech 1963-2007 královédvorský textilní podnik Tiba a poté znovu UPM. Od roku 1990 byly sbírky přístupné v České Skalici.

Napsal(a) ČTK | Foto Karelj – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11031397
 


 

Kam dál?

V Dolním Lánově na Trutnovsku hořela přípravna krmiva pro dobytek

čtvrtek, 6. září 2018, 09:55

Hlášení o požáru přípravny krmiva pro dobytek a zázemí pro ošetřovatele v areálu zemědělského družstva v obci Dolní Lánov...

Stáj v Jívce na Trutnovsku lehla popelem, zvířata se podařilo...

úterý, 28. srpna 2018, 10:25

Hlášení o stoupajícím kouři viditelném z okolí Jívky přijalo krajské operační a informační středisko hasičů v pondělí 27. srpna...

Aktualizováno 19. srpna 2018, 11:07

VIDEO: Požár zámku v H. Maršově zničil střechy na celém objektu i věž

neděle, 19. srpna 2018, 07:23

V Horním Maršově na Trutnovsku dnes ráno vzplál nevyužívaný a chátrající barokní zámek. Hasiči oheň dostali pod kontrolu po téměř...

Špork a Krakonoš se potkají v Braunově Betlémě, oslaví 300 let od...

čtvrtek, 16. srpna 2018, 13:00

V sobotu 18. srpna uplyne 300 let od založení Braunova Betléma. Při této příležitosti se chystá velkolepá oslava. Pomocí živých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Z povalování na pohovce do nabušené show od Bastille, která rozdunila Karlín

Britská skupina Bastille v čele s Danem Smithem získává v posledních měsících ohromnou porci pozornosti a vděčí za ní hitu Happier, který utvořili společně s producentem Marshmello. Nejen tento, ale i spoustu dalších hitů skupina předvedla s účastí dvou předskokanů ze samého ostrova.

Jogurtové nápoje? Cukr vede nad ovocem

Praktická jogurtová svačina, na kterou nepotřebujete lžičku. To je asi hlavní výhoda kysaných nápojů oproti klasickým jogurtům. Pokud by byly k dostání neslazené, patřily by jogurtové nápoje k vítaným složkám jídelníčku. Ovocné jogurtové nápoje z nabídky běžných obchodů však obsahují velké množství cukru i přídatné látky. S ovocem většina z nich příliš nepočítá – tvoří jen jednotky procent obsahu.

Celní správa zajistila 33 kilogramů nebezpečného hovězího masa, to mělo skončit v jedné z českokrumlovských restaurací

Celní správa zastavila 12. února v Českém Krumlově osobní auto. Při kontrole příslušníci hlídky mobilního dohledu zjistili, že v kufru je uloženo několik desítek kilogramů syrového hovězího masa. Cizinec, který vozidlo řídil, k nákladu nepředložil žádné doklady.