Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Expozice textilního tisku ve Dvoře Králové otevře možná už za rok

 
pátek, 14. září 2018, 17:21

Přípravné práce pro vytvoření expozice textilního tisku v bývalé textilní škole ve Dvoře Králové jdou do finále. Dvorské zastupitelstvo schválilo memorandum o spolupráci na projektu mezi městem, městským muzeem, Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze (UPM), Národním technickým muzeem Praha a dvorskou Střední školou informatiky a služeb.

Podle mluvčí radnice Miroslavy Kameníkové v současné době strany ladí termín společného podpisu memoranda. „Nejlépe, kdyby to bylo v prostorách, kde expozice textilního tisku vznikne. Termín ještě stanoven nebyl. Rádi bychom, kdyby se podpis memoranda uskutečnil ještě v září,“ řekla Kameníková.

Rozpočet je okolo 5,5 milionu korun, stavební část zaplatí hradecký kraj, expoziční část a výdaje na stěhování sbírek uhradí město ze svého rozpočtu. „Pokud se vše povede podle plánu, měla by být expozice otevřena v létě 2019 a městské muzeum ji bude provozovat jako stálou Expozici textilního tisku, která bude navazovat na další stálou expozici Historie města Dvůr Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku,“ uvedla v tiskové zprávě místostarostka Alexandra Jiřičková.

Expozice vznikne v bývalé textilní škole, nyní Střední škole informatiky a služeb, na nábřeží Jiřího Wolkera. „Prostory jsou vhodné pro instalaci strojů, nevyžadují větší stavební úpravy, jsou přístupné přímo z ulice a objekt je poblíž hlavního tahu na zoo,“ uvedla Jiřičková.

Do školy se přesune část exponátů z České Skalice, kde loni ukončilo provoz muzeum textilu, které provozovalo UPM. Část sbírek je nyní v centrálním depozitáři UPM v Praze. Expozice ručního a strojního tisku ale zůstala zapůjčena v českoskalickém Muzeu Boženy Němcové, kde bude k vidění minimálně do konce letošního roku.

Dosavadní Muzeum textilu v České Skalici na Náchodsku bylo jediné české muzeum zaměřené na historii textilní tvorby. Původní sbírky představují jedinečný soubor dokladů vývoje textilnictví, zvláště textilního tisku, v ČR i v zahraničí.

Historie sbírky textilního muzea sahá do roku 1936, kdy se ve Dvoře Králové uskutečnila textilní výstava, v letech 1949-1953 byla expozice majetkem města Dvůr Králové nad Labem, následně ji do roku 1962 spravovalo UPM a v letech 1963-2007 královédvorský textilní podnik Tiba a poté znovu UPM. Od roku 1990 byly sbírky přístupné v České Skalici.

Napsal(a) ČTK | Foto Karelj – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11031397
 


 

Kam dál?

V Dolním Lánově na Trutnovsku hořela přípravna krmiva pro dobytek

čtvrtek, 6. září 2018, 09:55

Hlášení o požáru přípravny krmiva pro dobytek a zázemí pro ošetřovatele v areálu zemědělského družstva v obci Dolní Lánov...

Stáj v Jívce na Trutnovsku lehla popelem, zvířata se podařilo...

úterý, 28. srpna 2018, 10:25

Hlášení o stoupajícím kouři viditelném z okolí Jívky přijalo krajské operační a informační středisko hasičů v pondělí 27. srpna...

Aktualizováno 19. srpna 2018, 11:07

VIDEO: Požár zámku v H. Maršově zničil střechy na celém objektu i věž

neděle, 19. srpna 2018, 07:23

V Horním Maršově na Trutnovsku dnes ráno vzplál nevyužívaný a chátrající barokní zámek. Hasiči oheň dostali pod kontrolu po téměř...

Špork a Krakonoš se potkají v Braunově Betlémě, oslaví 300 let od...

čtvrtek, 16. srpna 2018, 13:00

V sobotu 18. srpna uplyne 300 let od založení Braunova Betléma. Při této příležitosti se chystá velkolepá oslava. Pomocí živých...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Hradec Králové zruší tendr na stavbu nového...

  • FOTO: Královéhradečtí hasiči jsou nejlepší...

  • KOMENTÁŘ: Lesk a bída Kazmova velkolepého...

  • Nestanovili jsme si žádnou metu, na kterou...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Mýtný systém bude zajišťovat od roku 2020 CzechToll a SkyToll

Ministerstvo dopravy ve čtvrtek podepsalo desetiletý kontrakt s vítězným konsorciem firem CzechToll a SkyToll, které budou od roku 2020 vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a vybraných silnicích I. třídy.

Chovatel v Jinonicích choval ovce v nevhodných podmínkách, maso možná putovalo do restaurace

Státní veterinární správa při společné kontrole s Českou plemenářskou inspekcí a policií objevila neregistrovaný chov 34 ovcí v Praze – Jinonicích. Při kontrole bylo zjištěno, že zvířata jsou držena v nevyhovujících podmínkách. Na pozemku se nacházely nebezpečné předměty, které mohly zvířata zranit. Ovce neměly dostatek pastvy či sena, chyběl také dostatečný zdroj čisté vody.

Řidiči kamionu slyšel u Mikulova z přívěsu divné zvuky. Policisté tam našli čtyři nelegální migranty

Čtyři migranty bez potřebných povolení nalezli jihomoravští cizinečtí policisté v přívěsu kamionu jedoucího z Turecka. Řidič policisty upozornil sám. Po cestě do Česka si prý ničeho zvláštního nevšiml, až na našem území slyšel z přívěsu podivné zvuky a ihned zavolal policii.