Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Část zóny Kvasiny se kvůli úsporám možná stavět nebude

 
pátek, 24. května 2019, 16:17

Část plánované nové průmyslové zóny Solnice - Kvasiny u rostoucího závodu automobilky Škoda Auto v Kvasinách se kvůli úsporám možná stavět nebude. Již přidělenou státní dotaci na výstavbu zóny 653 milionů korun by chtěl kraj kvůli růstu nákladů navýšit o 280 milionů korun. Pokud by se menší část zóny nestavěla, mohlo by se ušetřit 205 milionů korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva průmyslu a obchodu pro pondělní jednání vlády, který má ČTK k dispozici.

Chystaná průmyslová zóna má dvě části. Část Jih má asi 30 hektarů a Královéhradecký kraj v ní již vykoupil drtivou většinu pozemků a nedávno požádal o vydání územního rozhodnutí na stavbu inženýrských sítí v zóně. V jižní části zóny by měly vzniknout skladovací haly externích dodavatelů Škody Auto. Část zóny Sever je menší a má využitelnou rozlohu asi deset hektarů.

Materiál pro vládu uvádí, že při zpřesňování projektu zóny se ukázalo, že náklady na její výstavbu budou daleko vyšší, než se očekávalo. Zdražení přineslo například jiné odvodnění zóny, zvýšení délky komunikací na dvojnásobek, nová okružní křižovatka na silnici I/14 či nový silniční most. Podle ministerstva šlo o věci, které se dříve nedaly předpokládat. Také se zvedly náklady na výkupy pozemků o 42 milionů korun. "Znalecká cena pozemků se za pět let ztrojnásobila. Současná cena dle znaleckého posudku činí 580 Kč/m2, průměrná cena vykoupených pozemků je 335 Kč/m2," stojí v materiálu.

Ministerstvo hlavní možnost úspory vidí zejména v nepostavení zóny Sever, jejíž využití pro investory je prý velmi sporné. "Využitelná plocha (zóny Sever) se snížila z 17 hektarů na deset hektarů. Zóna má nevhodný tvar a náklad na realizaci násobně vzrostl na 205 milionů korun, včetně nákladů na výkup pozemků," uvádí materiál. Úspory by měl v rámci přípravy projektu pro stavební povolení na zónu hledat i kraj.

Kromě kraje požadují zvýšení státní dotace na své stavby i obce. Celkem žádají navíc asi 90 milionů korun. Například Kvasiny chtějí deset milionů korun navíc na kamerový systém a veřejné osvětlení. Více peněz od státu bude potřeba i na projekty stavby tělocvičny v Kvasinách či na sportoviště a opravu sokolovny v Solnici.

Podporu budování veřejné infrastruktury v zóně Kvasiny - Solnice, kde nyní pracuje asi 12.500 lidí, vláda schválila v roce 2015 a v roce 2017 ji zdvojnásobila. Celková státní podpora by měla přesáhnout šest miliard korun. Největší část dotace za asi 3,5 miliardy korun půjde do dopravních staveb, především obchvatů. Další peníze mají posloužit na stavbu zóny, stavbu nájemních bytů, posílení kapacit policie, na školství či na projekty obcí Kvasiny a Solnice. Kraj by v rámci podpory chtěl získat 400 milionů korun na rozšíření rychnovské nemocnice.

Napsal(a) ČTK | Foto Autor: Karelj – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15521594
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 22. března 2019, 16:20

Matka s dcerou, které hledala policie, byly nalezeny. Jsou v pořádku

pátek, 22. března 2019, 14:53

Pátrání po pětačtyřicetileté matce a její čtyřleté dceři, které policie vyhlásila dnes odpoledne, bylo v 16:15 odvoláno. Obě byly...

Řidička po nehodě nadýchala přes čtyři promile. Hrozí jí až tříleté...

pondělí, 11. března 2019, 15:50

Zatímco pro někoho mohou být čtyři promile alkoholu smrtící, žena na Rychnovsku v tomto stavu sedla za volant. Auto nakonec...

Vyhrožovali exekutorovi, teď jim hrozí až deset let vězení

čtvrtek, 7. března 2019, 12:35

Za posledních 14 dnů policie na Královéhradecku řeší už druhý útok na exekutory. Na Rychnovsku dvě ženy a dva muži bránili...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.