Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecké muzeum po opravě za 100 milionů otevře 1. listopadu

 
úterý, 8. října 2019, 18:08

Secesní budova Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové se po opravě a dvouletém uzavření 1. listopadu opět otevře veřejnosti. Muzeum návštěvníkům nabídne pět výstav. Novinkou bude návštěvnický okruh vedoucí na střešní terasu s vyhlídkou na město. Rozšířený a zmodernizovaný bude muzejní obchod. ČTK o tom dnes informovala mluvčí muzea Veronika Hepnarová. Opravy muzea, které je národní kulturní památkou, začaly loni v květnu a stály přes 100 milionů korun.

Tématem hlavní výstavy nazvané Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole bude cyklistika v Hradci Králové. "Návštěvníci se mohou těšit nejen na unikátní velocipedy, které lidé v průběhu historie jízdního kola vynalezli, ale především na období první republiky, kdy se jízdní kolo stalo neodmyslitelnou součástí téměř každé hradecké rodiny," uvedla Hepnarová. Výstava také představí místní výrobce a prodejce kol, mechaniky a živnostníky, kteří se bicyklům před desítkami let věnovali.

Období revoluce v roce 1989 v Hradci Králové připomene výstava KDO, když ne my, KDY, když ne teď. K vidění na ní budou fotografie a dobové dokumenty z Hradce Králové a dalších měst Královéhradeckého kraje.

Na výstavě Tajemství ptačí sekery muzeum představí stříbrem zdobenou sekeru bradatici z 9. století. "Jedná se o artefakt, který nemá ve střední Evropě obdoby. Ojedinělá je především výzdoba v podobě letících ptáčků," uvedla mluvčí.

Hned několik expozic

Výstava Příroda z depozitářů připomene letošní 80. výročí otevření Přírodovědeckého muzea Zemědělského ústavu v Hradci Králové. Návštěvníkům umožní nahlédnout do dobových instalací tehdejšího muzea. Výstava ukáže výběr z původních kolekcí přírodnin, například ulity a lastury mořských měkkýšů, exotický hmyz, herbáře, nálezy fosilií.

Dějiny odboje v Hradci Králové přiblíží výstava Operace Barium - 2. světová válka a Královéhradecko. Součástí výstavy bude expozice předmětů spojených s československými paraskupinami vysílanými z Británie k operacím v protektorátu.

Muzejní expozice, která zabere dvě patra a jejíž základ mají tvořit architektonické prvky města, zatím hotová není. Radnici se zatím nepodařilo sehnat firmu, která by expozici za odhadovaných 15 milionů korun vytvořila. Do první soutěže, zahájené v lednu, přišla jediná nabídka, ale s vysokou cenou. Město soutěž zrušilo. Do druhé soutěže vyhlášené v dubnu se žádná firma nepřihlásila. Minulý týden město zahájilo tržní konzultace, po jejichž skončení by chtělo vypsat třetí tendr.

Oprava šla podle plánu

Při rekonstrukci stavbaři opravili plochy před budovou, vyměnili okna, budova má novou fasádu, barevně odpovídá původní. Před muzeem odborníci zrestaurovali kašnu a obnovili dvě sedmimetrové sochy v průčelí budovy

Majitelem budovy a investorem opravy a expozice je město, zřizovatelem Muzea východních Čech je Královéhradecký kraj. Muzejní budova vznikla podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 až 1912. Národní kulturní památkou bylo muzeum prohlášeno v roce 1995.

Napsal(a) ČTK | Foto archiweb.cz
 


 

Kam dál?

Mladík byl napaden na hradeckém terminálu, dostal pár ran pěstí

úterý, 8. října 2019, 14:30

Hradečtí strážníci řešili v uplynulých dnech pestrou směsici událostí. Vyjížděli ke zmatené ženě, napadanému mladíkovi, nebo ke...

Nadjezd u Terminálu je ve velmi špatném stavu, chystá se velká...

sobota, 5. října 2019, 13:10

Zpráva, která řidiče nepotěší. Nadjezd, který je Terminálu hromadné dopravy v Hradci je ve špatném technickém stavu. Nadjezd...

Už se staví. Parkoviště u fakultní nemocnice se jíž buduje

sobota, 5. října 2019, 12:00

Celkem 205 parkovacích míst přibude u hradecké fakultní nemocnice. Na místě se již pracuje a hotovo by mělo být na začátku...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.