Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Největší centra pro konání mnoha akcí má Hradec Králové s Trutnovem

 
neděle, 22. září 2019, 14:00

Multifunkční společenská a kulturní centra mají v Královéhradeckém kraji pouze stotisícový Hradec Králové a jednatřicetitisícový Trutnov. Kongresové centrum Aldis v Hradci Králové, které bylo otevřeno v roce 1993, je zároveň největším svého druhu v celých východních Čechách. Trutnovské centrum Uffo zahájilo provoz v roce 2010 a patří k nejmodernějším v zemi.

Centrum Aldis, jehož spoluvlastníky jsou odborové svazy a město Hradec Králové, disponuje jedním z největších sálů mimo Prahu. Vejde se do něj až 1382 sedících. V Aldisu si konají kongresy, konference, výstavy, koncerty, veletrhy, plesy, taneční soutěže. Ze sportovních akcí utkání v boxu či karate. "Ročně uspořádáme 350 až 390 různých akcí. Vejít se s nimi musíme do devíti měsíců, protože sezona trvá od poloviny září do poloviny června," řekl ředitel Aldisu Tomáš Faltus.

Jednou z největších akcí v Aldisu, který zabírá plochu půl hektaru, je celostátní konference Internet ve státní správě a samosprávě. Sídlo v Aldisu mají také dvě desítky firem, nájemcem je i regionální studio České televize.

Aldis nepobírá dotace, peníze si musí vydělat i na postupné rekonstrukce. "Za posledních šest let jsme každý rok investovali čtyři až pět milionů korun do rekonstrukcí foyer a sociálních zařízení ve všech třech podlažích," řekl Faltus. Loni měla firma tržby 39 milionů korun a vykázala zisk 1,2 milionu korun. Společnost má téměř 30 zaměstnanců.

Trutnovské centrum nabízí podobný počet akcí 

Společenské centrum Uffo postavilo za 480 milionů korun město Trutnov. Zhruba polovinu peněz na stavbu získalo z evropské dotace. Budova, která získala v roce 2011 celostátní titul Stavba roku, umožňuje různé možnosti uspořádání, a to od divadelní scény po koncertní úpravu, která nabízí místo až pro 700 návštěvníků. Konat se v něm mohou i utkání v boxu či taneční soutěže. Názvem centra město vzdalo hold významnému trutnovskému rodákovi Uffo Hornovi, který v 19. století působil v kultuře a politice.

Lidem z Trutnova a celé severní části hradeckého kraje Uffo nabízí především divadelní představení, koncerty, plesy a výstavy. Hostí i kongresy a další společenské a jiné akce. Největší akcí je na přelomu května a června festival nového cirkusu Cirk-UFF. Ročně se k Uffu uskuteční kolem 380 akcí.

Centrum Uffo podle starosty Ivana Adamce naplnilo všechny předpoklady, které se od něj čekaly. "Uffo je garantem celé kultury ve městě, dnes je pojmem i orientačním bodem v Trutnově. Je jedním z mála moderních kulturních zařízení, které v ČR v poslední době vznikly," řekl Ivan Adamec.

Město ročně provoz centra dotuje částkou přes 20 milionů korun. "Finanční soběstačnost centra je asi 50 procent, s čímž se počítalo. Uffo jsme nestavěli pro komerci, ale pro kulturu pro co nejširší okruh lidí," řekl starosta.

Napsal(a) ČTK | Foto Aldis.cz
 


 

Kam dál?

Hradečáci se zapojili do úklidu Česka. Poděkování si zaslouží i muž s...

neděle, 22. září 2019, 11:48

Slunečná sobota na východě Čech patřila, stejně jako po celé republice, úklidu odpadků na vybraných místech. Pod Bílou věží se o...

KOMENTÁŘ: Pardubice můžou puknout zlostí. Od té doby, co je extraliga...

pátek, 20. září 2019, 13:53

Je to velký kontrast. Zatímco pardubičtí hokejisté ještě v roce 2012 slavili extraligový titul, hradecký hokej se utápěl v krizi....

Modernizace biskupského gymnázia bude stát 70 milionů

pátek, 20. září 2019, 09:28

Přestavba objektu v areálu biskupského gymnázia v Hradci Králové a jeho napojení na hlavní budovu na Orlickém nábřeží bude stát...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.