Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Hradecké sýpce by mohlo vzniknout multifunkční kulturní centrum

 
neděle, 18. srpna 2019, 08:30

Rekonstrukce bývalého obilného skladiště u hlavního vlakového nádraží v Hradci Králové by mohla začít příští rok. Několikapatrová historická budova by se při ní měla změnit v multifunkční kulturní centrum.

Odhadované náklady na rekonstrukci jsou v řádech desítek milionů korun. Řekl to jednatel společnosti Defekta NDT Jakub Matoušek, který objekt koupil na podzim roku 2017 od firmy Empla. Dnes je v hradecké sýpce den otevřených dveří.

"Doufáme, že v příštím roce bychom mohli začít budovat kanceláře. V následujících deseti letech bychom chtěli postupně sýpku patro po patru opravit," řekl ČTK Matoušek, který má představu, že v přízemí budou obchody, nad nimi kanceláře a dvě horní patra budou sloužit kultuře. "Tam by měl být taneční sál a zázemí," řekl Matoušek.

V současnosti se pracuje na projektové dokumentaci. "Můžeme dělat jen na úpravách, které nepodléhají stavebnímu povolení. Do oprav se můžeme pustit, až bude stavební projekt. Příští rok je reálný," dodal Matoušek.

Budova už stojí 116 let

Sýpka u nádraží vznikla roku 1903 jako čtyřpodlažní budova se suterénem a s dřevěnou vestavbu. O 12 let později vyhořela. Poté prošla rozsáhlou rekonstrukcí, při které sýpka dostala železobetonovou vestavbu a patro navíc. „Během budování železobetonové vestavby to o půl patra zvedli, využili podkroví. Vzniklo tak pět nadzemních podlaží, ve kterých se dalo skladovat obilí. Střešní nástavba dělá v plánech ještě šesté a sedmé podlaží. V podstatě je ale sýpka pětipatrová,“ řekl Matoušek.

Budova bývalého Družstevního obilného skladiště, která patří mezi největší stavby svého druhu vzniklé v prvním desetiletí 20. století v Hradci Králové, není památkově chráněná. Sýpku si nechalo postavit Družstvo rolnického skladiště v Hradci Králové a Nechanicích podle architekta Josefa Novotného. V 90. letech tehdejší vlastník společnost Cerea uvažovala, že v ní vybuduje obchodní centrum, ale na to nedošlo. Pozdější vlastník firma Empla uvažovala o demolici objektu.

 

Napsal(a) Martin Doležal, ČTK
 


 

Kam dál?

FOTO: Převrácený návěs kamiónu u Nového Bydžova omezil provoz

sobota, 17. srpna 2019, 12:16

Profesionální hasiči z Nového Bydžova byli vysláni k dopravní nehodě nákladního vozidla s přívěsem. Při události došlo k...

Pořadatelé Hip Hop Kempu si stěžují na neadekvátní kontroly....

pátek, 16. srpna 2019, 12:58

Policie v okolí areálu hudebního festivalu Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové ve čtvrtek odhalila dalších 69 drogových...

Hradci hrozí kvůli zpoždění stavby lávky sankce 15 miliónů

pátek, 16. srpna 2019, 09:22

Hradci Králové hrozí kvůli zpoždění stavby lávky přes Labe v zóně Aldis sankce 15,2 milionu korun. Ke stavbě lávky se město...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.