Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Hradecký Černobyl děsí. Benešovka se místním rozpadá před očima

 
čtvrtek, 8. srpna 2019, 16:26

Největší sídliště v Hradci Králové se i nadále rozpadá. Vydali jsme se na jeho průzkum a skutečnost vyděsí i otrlé. Nebezpečných míst se na sídlišti nachází nespočet. Nemluvě o vzrůstající frustraci místních obyvatel.

Je to neuvěřitelný kontrast. Část upraveného sídliště, které prošlo rekonstrukcí před více než čtyřmi roky působí na oko velmi dobře. Panelové domy prošly ráznou proměnou, zmizely ohavné betonové valy, přibyla zeleň a místo celkově působilo jako prostor, kde se dá spokojeně žít. Jenže prostory sídliště jsou obrovské a zatím nebyla opravena ani jedna čtvrtina.

Bývalá hradecká chlouba Socialismu. Tak se říkávalo Benešovce, která ještě v devadesátých letech patřila mezi místa, kde byla radost bydlet. Jenže od té doby chátrá a místo se stává nebezpečným bludištěm jen pro otrlé.

"Hrůza a děs. Procházet se tady, to je neštěstí. Vše se rozpadá a místo oprav jsou cedule pouze se zákazem vstupu," komentovala situaci jedna z obyvatele Benešovy třídy. 

Chybí peníze. Stavět by se mělo začít až za tři roky

První etapa oprav proběhla i díky evropským dotacím. Druhá fáze počítá s rozpočtem přesahující miliardu korun. Pokud vše dobře půjde, začne se stavět v roce 2022 

"Snad už se to někam posune. Protože žijeme na staveništi. Každý den se něco odtrhne, něco spadne a v tomhle máme žít?", rozčiluje se další místní obyvatelka.

A nutno dát obyvatelům za pravdu. Z místa doslova mrazí. Rozpadlé schody, zrezivělá zábradlí, zákazy vstupu. Vše je viditelné na každém kroku a především pro děti jsou to místa, které jsou značně nebezpečná. 

I za dne z místa mrazí

Nespokojenost místní obyvatel narůstá a v Hradci najdete jen stěží někoho, kdo by si největší sídliště na Hradecku pochvaloval. Mezi děsivá místa patří i garáže, které působí jako vstup do pekla. Běhat děti v okolí rozhodně nenajdete. Není se čemu divit, že rodiče s nimi musí ujít značný kus cesty, aby našli ideální místo pro své ratolesti.

Spletitá bludiště zákazů, nebo jen zábradlí, které mají upozornit na hrozbu pádu rozhodně nestačí. Lepit jednu náplast za druhou situaci nepomůže a jen oddaluje to, co je nutné. 

Hradec je považován za salón republiky a každoročně patří v České republice k nejlepším místům pro život. Pokud si chce udržet svou dobrou pozici, musí se Benešova třída změnit k nepoznání.

Napsal Martin Doležal | Foto Martin Doležal
 


 

Kam dál?

Důchodkyně si ukousla v trolejbuse jazyk. Omluvy se dočkala po 3...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 09:54

Nešťastně upadla při rozjezdu trolejbusu a ukousla si jazyk. Místo první pomoci se ale seniorka dočkala pouze vystoupení na další...

Fakultní nemocnice v Hradci se dočká klimatizace

středa, 7. srpna 2019, 18:20

Úmorné vedro trápí jak pacienty tak i nemocniční personál. Ne všude totiž disponují klimatizací. Tou se od konce července může...

FOTO: Řidič poslal své auto záhadným způsobem přes mostek

středa, 7. srpna 2019, 09:00

Hrozivě vypadající nehoda ke které vyjížděli hasiči v Červené Třemešné na Hradecku se překvapivě obešla bez zranění.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.