Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zpřístupnění dalších prostor v nitru Sněžky vyjde na 16 milionů

 
čtvrtek, 10. října 2019, 09:38

Stavbaři by ještě letos měli začít pracovat na zpřístupnění dalších prostor historického důlního díla Kovárna v nitru Sněžky. Celkové náklady dosáhnou 16,4 milionu korun bez DPH, z toho stavební práce budou stát více než 14 milionů korun bez daně. ČTK to řekl Radko Tásler ze společnosti Speleo Albeřice. Podstatou projektu je uvolnění zavalené štoly Prokop z 50. let na dně Obřího dolu.

"Máme vybranou firmu, pokud to počasí dovolí, tak by se mohlo začít ještě na podzim. Mělo by jít ale zatím o povrchové práce," řekl Tásler. Albeřičtí jeskyňáři, kteří štoly v podzemí Sněžky zkoumají od roku 1988, prováděli částí dolu Kovárna od roku 2004 do podzimu 2017. "Štola Prokop je v délce asi sto metrů zavalená, musí se celá vyzmáhat. Pak se propojí nerezovými žebříky a schodišti se stávajícím okruhem. Samotná ražba začne příští rok," řekl Tásler.

Stavba je rozdělena do tří etap. V první budou stavbaři pracovat na zpřístupnění štoly, ve druhé vyklidí skalní úsek štoly a nakonec budou montovat konstrukce nerezových žebříků do tzv. mezipatra. Konec stavebních prací je naplánován na rok 2022, kolaudace na rok následující. "Zkušební provoz by mohl začít v létě nebo na podzim roku 2023," podotkl Tásler.

Výsledkem prací má být propojení mezipatra, kde je dnes vstup, se štolou Prokop. "Pro turisty bude nově podzemí průchodné od shora až na dno Obřího dolu. Návštěvníci vejdou stávajícím vchodem, dole vylezou a lesem po pěšině se dostanou zpět nahoru," dodal Tásler.

Technika z minulého století 

V nově zpřístupněných prostorech turisté uvidí také mnohem více důlní techniky z 50. let minulého století, kterou tam horníci nechali, než tomu bylo v mezipatře, například část lokomotivního depa či další důlní vozíky.

Asi 85 procent nákladů na rozšíření prohlídkové trasy a zabezpečení prostor v podzemí pokryje evropská dotace. Jeskyňáři připravovali zpřístupnění štoly Prokop několik let. Dlouho také čekali na finanční podporu projektu. "Ještě to není sice hotové, ale už to vypadá, že důlní dílo je zachráněno," řekl Tásler.

Podle něj hrozilo, že kdyby se v dohledné době štola Prokop znovu neuvolnila, mohlo by být zaplaveno spodní patro. V tomto případě by celý důl přestal větrat a návštěvnickou trasu by museli natrvalo zavřít.

Významný turistický cíl 

Důl Kovárna se v posledních letech stal významným turistickým cílem východních Krkonoš, a to i přesto, že návštěvnická sezona trvala od července do konce srpna. Důlní dílo se na zimu tradičně zazimovávalo. Zbytek roku bylo podzemí přístupné po domluvě.

Kovárna nabízela dvě návštěvnické trasy, trasu A a od roku 2011 náročnější trasu B, kdy turisté mohli po žebřících do mezipatra, které vzniklo při průzkumech v 50. letech a kde je menší část tehdejší důlní techniky. Součástí dolu byla také horská bouda Kovárna, která sloužila horníkům jako zázemí. Do konce 70. let 20. století stála u výstupové trasy do Obřího sedla pod Sněžkou.

V Obřím dole se od středověku těžily například arzenové rudy, které se využívaly ve sklářství. Speleologové zatím v podzemí Sněžky objevili více než čtyři kilometry chodeb umístěných v několika patrech. S těžbou rud v Obřím dole souvisel také rozvoj nedaleké Pece pod Sněžkou.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

V Krkonoších začala demolice Sokolské boudy

pondělí, 7. října 2019, 15:07

Na Černé hoře v Krkonoších začala demolice Sokolské boudy. Čtyřpodlažní dřevěná budova v typickém červeném nátěru by měla zmizet...

Den velkého smutku! Zemřel zpěvák Karel Gott

středa, 2. října 2019, 10:22

Včera těsně před půlnocí naposledy vydechl Karel Gott. Velká hudební ikona a zároveň osobnost zemřela ve věku 80 let. Zpěvák se...

Silný vítr zaměstnal hasiče na Královéhradecku

úterý, 1. října 2019, 17:11

Zatímco noc z neděle na pondělí byla ještě z hlediska výjezdů hasičů klidná, od pondělního rána se hasiči v Královéhradeckém...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.