Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lesy ČR a hasiči budou těsněji spolupracovat při prevenci požárů

 
čtvrtek, 8. srpna 2019, 19:16

Ve státních lesích v České republice letos v prvních šesti měsících hořelo téměř dvakrát více než za stejné období loni. Extrémní sucho pokračuje a v lesích přibývá souší. Stoupající riziko lesních požárů přimělo státní podnik Lesy ČR a hasiče k těsnější spolupráci, 31. července zástupci obou institucí podepsali memorandum o spolupráci.

Novinářům to sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová. Hasiči například mohou nově využívat jako zdroj požární vody vodní nádrže budované a obnovované v rámci programu Vracíme vodu lesu.

"Podnikáme společné kroky k prevenci vzniku požárů a minimalizaci škod. Vzájemně si poskytujeme data a informace, například o kalamitních oblastech, zdrojích požární vody i lesní dopravní síti využitelné pro zásahové jednotky," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Prioritou podniku je nyní odstraňování kůrovcového dříví, proto lze očekávat, že souší bude stále přibývat. "Je předpoklad, že souší bude víc a víc a tím bude růst riziko vzniku požárů," řekla Jouklová.

Obě institiuce už spolupracují delší dobu

Podle ní je nejčastější příčinou požárů v lesích nezodpovědné chování lidí. "Některým lidem nedochází, že to, jak se chovali v lesích dříve, teď opravdu nejde. Les je často extrémně suchý a stačí velmi málo. Stále se objevují případy, kdy lidé pálí na okrajích lesů ohně neno odhazují nedopalky. To byl také jeden z důvodů, proč jsme memorandum o spolupráci podepsali," dodala Jouklová.

Obě instituce ale spolupracují už několik let, například na projektu Body záchrany. Jde o žluté tabulky s kódem, které lesníci od roku 2016 umisťují podle metodiky hasičů na křižovatkách lesních cest, v horách i rozsáhlých lesních porostech. Nejvíce tabulek, z celkem asi 2500, je ve skalních městech na Náchodsku. Jsou na nich telefonní čísla tísňových linek. "Body záchrany tak pomáhají návštěvníkům při nesnázích, díky nim se ale daří i lépe lokalizovat místo požáru," uvedla Jouklová.

Jen ve státních lesích letos v prvních šesti měsících hořelo 150krát. Oheň zasáhl 41 hektarů a způsobil škodu kolem 4,2 milionu korun. Loni ve stejném období hořelo na území spravovaném Lesy ČR 82krát, a to na 23 hektarech. Škoda dosáhla 2,3 milionu korun. Nejčastěji hořelo v Jihomoravském a Libereckém kraji.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Sucho v Krkonoších ohrožuje některé vzácné ekosystémy

úterý, 6. srpna 2019, 16:21

Dlouhodobé sucho v Krkonoších ohrožuje některé vzácné ekosystémy nejen na hřebenech hor v oblasti tzv. arkto-alpinské tundry, ale...

FOTO: Hasiči měli v pondělí napilno. Zachraňovali i nemohoucího holuba

úterý, 6. srpna 2019, 08:58

Celkem ke 23 událostem včera vyjížděli hasiči v Královehradeckém kraji. Kromě standardních výjezdů ale došlo i k jedné kuriozitě....

FOTO: Hasiči stále častěji bojují s požáry v přírodě. Včera hořelo i...

středa, 10. července 2019, 08:44

V posledních týdnech narůstá požárů ve volné přírodě. Jen během jediného dne likvidovali hasiči v Královéhradeckem kraji hned...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.