Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Horské službě ČR v zimě zatím vzrostl počet zásahů o šest procent

 
úterý, 12. února 2019, 18:22

Horská služba ČR v letošní zimní sezoně zaznamenala na horách dosud nárůst počtu zásahů o šest procent. Záchranáři od loňského 1. prosince do dneška měli 4370 zásahů, v minulé zimě za stejnou dobu to bylo 4142 zásahů. "I letos trvá trend růstu zásahů, který je daný rok od roku vyšším počtem návštěvníků hor. Zimním sportům letos přeje i vydatná sněhová nadílka," řekl dnes mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.

Z jednotlivých oblastí měli tradičně nejvíce práce horští záchranáři v Krkonoších, kteří zatím vyráželi k 1591 událostem. Meziročně to ale bylo asi o 20 méně. Ve všech ostatních oblastech zásahů horské služby přibylo. Největší nárůst zatím vykázali záchranáři v Beskydech, a to o 27 procent na 369 zásahů. Po Krkonoších měli dosud nejvíce zásahů záchranáři v Jeseníkách, a to 600 po loňských 563.

Nejvíce horská služba zasahovala na sjezdovkách. Nejčastějším úrazem bylo poranění kloubu, kterých zatím horská služba evidovala přes 1700. Záchranáři také ošetřovali 1320 různých pohmoždění a přes 1000 zlomenin. „Na sjezdových tratích se při nynějších jarních prázdninách pohybuje větší množství dětí. Proto je na místě především jízda ohleduplná k ostatním," uvedl Zeman.

Úmrtí Horská služba ČR dosud zaznamenala devět po deseti ve stejném období loňské sezony. Většina souvisela se zdravotními obtížemi lidí a nebyla způsobena úrazy. Smrtelný úraz se stal 22. ledna ve Špindlerově Mlýně, kde čtyřicetiletá žena vyjela ze sáňkařské dráhy. Byla nalezena nedaleko stromu, do kterého pravděpodobně narazila.

PSALI JSME: Čtyřicetiletá sáňkařka nalezla na svahu smrt, pravděpodobně nepřežila náraz do stromu 

Většina dosavadních těžkých úrazů se stala v lednu. Vážné poranění dolní poloviny těla utrpěl v Peci pod Sněžkou šedesátiletý lyžař, kterého přejela rolba. V Deštném v Orlických horách utrpěl úraz hlavy šestnáctiletý lyžař, který narazil do sloupu. V Jeseníkách ve středisku Ovčárna se těžce zranila šestnáctiletá lyžařka. Na svahu upadla a utrpěla poranění páteře a pánve. V Beskydech v oblasti hory Smrk se těžce zranil po nárazu do stromu sedmatřicetiletý skialpinista. Na hlavě neměl bezpečnostní přilbu.

Na začátku ledna vypadlo šestileté dítě z lanovky v krkonošském Harrachově. Dívka utrpěla těžké zranění po pádu z osmimetrové výšky. Velká záchranná akce se odehrála v polovině ledna v lyžařském areálu Buková hora na Orlickoústecku po pádu stromu do lan čtyřsedačkové lanovky. Záchranáři z lanovky postupně sundali 71 lidí, evakuace trvala přes tři hodiny. Pomáhaly při ní i dva vrtulníky. Nikdo se nezranil.

Sníh letos mnohdy zavál tyčové značení na hřebenech hor. „Záchranáři musí tyčové značení stále doplňovat," uvedl Zeman. Dodal, že v Krkonoších v lednu bylo asi 3,5 metru vysoké tyčové značení někde zcela zaváto.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Horní úsek lanovky na Sněžku zastavil vítr, nepojede celý den

sobota, 9. února 2019, 14:58

Horní úsek lanovky na Sněžku se ráno nerozjel kvůli silnému větru. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu je v provozu. Horní...

Světový pohár v lyžování budou provázet mimořádná opatření

sobota, 9. února 2019, 10:21

Světový pohár žen ve sjezdovém lyžování v krkonošském Špindlerově Mlýně budou provázet mimořádná bezpečnostní a dopravní...

Skiareály v Královéhradeckém kraji hlásí skvělé podmínky

pátek, 8. února 2019, 12:35

Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji jsou v plném provozu a hlásí ideální podmínky. Na sjezdovkách velkých středisek je kolem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.