Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krajský úřad se v pondělí večer zbarví do modra, podpoří tak lidi s poruchou autistického spektra

 
čtvrtek, 29. března 2018, 16:30

Královéhradecký kraj se připojí do kampaně „Česko svítí modře“. V pondělí 2. dubna, na který připadá Světový den povědomí o autismu, se budova krajského úřadu na Pivovarském náměstí v Hradci Králové rozsvítí modře. Hejtmanství „zmodrá“ po 19. hodině večerní.

Kampaň „Česko svítí modře“ je osvětovou aktivitou platformy Naděje pro Autismus, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra (PAS) neboli autismu.

Celorepubliková kampaň bude oficiálně zahájena v pondělí 2. dubna, který Organizace spojených národů v roce 2007 vyhlásila jako Světový den zvýšení povědomí o autismu, a potrvá až do konce měsíce. Tato kampaň propojuje organizátory osvětových akcí napříč republikou, posiluje vědomí sounáležitosti a solidarity s lidmi s PAS a jejich rodinami.

„Modrá barva symbolizuje komunikaci, tedy jednu ze tří oblastí, které jsou pro lidi s poruchou autistického spektra problematické, avšak pro vzájemné porozumění zcela zásadní. Rozhodli jsme se naše sympatie vyjádřit zapojením se do kampaně ‚Česko svítí modře‘ a necháme nasvítit budovu krajského úřadu na modro. V našich školách stále přibývá dětí s PAS a vzdělávací proces není zatím všude na tuto situaci ideálně připraven,“ uvedla náměstkyně pro oblast školství a kultury Martina Berdychová.

„Samotné nasvícení budov situaci osob s autismem nezmění, je však výrazným aktem vyjádření sympatií s lidmi, kterých se autismus bytostně dotýká,“ doplnila zakládající členka platformy Naděje pro Autismus Milena Němcová.

„Královéhradecký kraj podporuje lidi s poruchou autistického spektra například prostřednictvím organizace KŘESADLO HK - Centrum pomoci lidem s PAS, které zajišťuje poradenské služby a sociální rehabilitaci. Z krajského rozpočtu byla tato organizace podpořena částkou 1 600 000,- Kč,“ sdělil náměstek pro sociální oblast Vladimír Derner.

Kraj také zajišťuje podporu lidem s PAS prostřednictvím šesti specializovaných lůžek v domově pro osoby se zdravotním postižením Barevné domky Hajnice, loni na tyto účely kraj vynaložil necelých šest milionů korun. V přípravě je také vymezení šesti lůžek určených pro osoby s poruchou autistického spektra se speciálními potřebami v zařízení Domečky Rychnov nad Kněžnou. Postupná změna účelu by měla být dokončena v roce 2022.

„Pomoc a podporu rodinám s malými dětmi poskytují také služby rané péče: Středisko rané péče Sluníčko Oblastní charity Hradec Králové a raná péče organizace LIRA, zde by se podpora ze strany kraje dala vyčíslit na zhruba 1 600 000,- Kč. Podpora lidí s autismem je také zajišťována v rámci sítě osobních asistencí, denních stacionářů, chráněných bydlení a domovů pro osoby se zdravotním postižením,“ dodává Vladimír Derner.

Poruchy autistického spektra postihují podle epidemiologických průzkumů 2,5 % populace – tedy 188 milionů osob na světě, a tedy až 250 000 občanů České republiky. Představují celoživotní postižení v oblasti vnímání, představivosti a sociální komunikace. V 70 % se jedná o postižení kombinované. Lidé s PAS dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život a obohatit společnost svým jedinečným, originálním vnímáním světa. Jejich vzrůstající počet je společenskou výzvou.

Tisková zpráva | Foto Naděje pro autismus
 


 

Kam dál?

Náchodská nemocnice by se měla dočkat modernizace

středa, 28. března 2018, 13:45

Nemocniční areál v Náchodě se v úterý stal dějištěm podpisu smlouvy na první etapu modernizace Oblastní nemocnice Náchod za 1,344...

Přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku změní hranice

pátek, 23. března 2018, 17:30

Radní Královéhradeckého kraje schválili záměr na vyhlášení nové podoby přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku a...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V Hradci chybí řidiči MHD, podnik jedná s...

  • TRAILER TÝDNE: Hudební legenda Freddie...

  • Záchranáři vyjížděli k osobě ležící na...

  • Hradec Králové odložil tendr na stadion,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie podle České televize zadržela muže podezřelého z napadení Kvitové

Podle informací České televize policisté zadrželi muže, který je podezřelý z předloňského napadení tenistky Petry Kvitové. S informací přišla veřejnoprávní televize, policisté se k podrobnostem zatím nevyjadřují.

Studie o vlivu fanoušků potvrdila existenci „12. muže na hřišti“

Studie vypracovaná sportovními psychology pro společnost Mastercard, sponzora Ligy mistrů UEFA, zjistila, že fanoušci skutečně dokážou být „12 mužem na hřišti“. Hlasitá podpora z tribun a mávání klubovými vlajkami a šálami dokáže ovlivnit duševní rozpoložení fotbalistů a zvýšit jejich úsilí až o osm procent. Když se vezme v potaz dopad na všech 11 hráčů týmu, odpovídá takové navýšení prakticky hráči navíc. Finalisté letošní Ligy mistrů, Liverpool a Real Madrid, tak budou mít i tajnou zbraň: své fanoušky.

Život s hlavou nad rybníčkem. O těch, co jsou pod vodou, nevíte nic

V Česku je v exekuci zhruba 900 tisíc lidí. O jejich životech, osudech, pocitech a frustracích i důvodech, proč volí extrémisty, populisty a Zemana, však centrální média, politici ani lidé, kteří neřeší existenční problémy, mnoho neví.