Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krajský úřad se v pondělí večer zbarví do modra, podpoří tak lidi s poruchou autistického spektra

 
čtvrtek, 29. března 2018, 16:30

Královéhradecký kraj se připojí do kampaně „Česko svítí modře“. V pondělí 2. dubna, na který připadá Světový den povědomí o autismu, se budova krajského úřadu na Pivovarském náměstí v Hradci Králové rozsvítí modře. Hejtmanství „zmodrá“ po 19. hodině večerní.

Kampaň „Česko svítí modře“ je osvětovou aktivitou platformy Naděje pro Autismus, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra (PAS) neboli autismu.

Celorepubliková kampaň bude oficiálně zahájena v pondělí 2. dubna, který Organizace spojených národů v roce 2007 vyhlásila jako Světový den zvýšení povědomí o autismu, a potrvá až do konce měsíce. Tato kampaň propojuje organizátory osvětových akcí napříč republikou, posiluje vědomí sounáležitosti a solidarity s lidmi s PAS a jejich rodinami.

„Modrá barva symbolizuje komunikaci, tedy jednu ze tří oblastí, které jsou pro lidi s poruchou autistického spektra problematické, avšak pro vzájemné porozumění zcela zásadní. Rozhodli jsme se naše sympatie vyjádřit zapojením se do kampaně ‚Česko svítí modře‘ a necháme nasvítit budovu krajského úřadu na modro. V našich školách stále přibývá dětí s PAS a vzdělávací proces není zatím všude na tuto situaci ideálně připraven,“ uvedla náměstkyně pro oblast školství a kultury Martina Berdychová.

„Samotné nasvícení budov situaci osob s autismem nezmění, je však výrazným aktem vyjádření sympatií s lidmi, kterých se autismus bytostně dotýká,“ doplnila zakládající členka platformy Naděje pro Autismus Milena Němcová.

„Královéhradecký kraj podporuje lidi s poruchou autistického spektra například prostřednictvím organizace KŘESADLO HK - Centrum pomoci lidem s PAS, které zajišťuje poradenské služby a sociální rehabilitaci. Z krajského rozpočtu byla tato organizace podpořena částkou 1 600 000,- Kč,“ sdělil náměstek pro sociální oblast Vladimír Derner.

Kraj také zajišťuje podporu lidem s PAS prostřednictvím šesti specializovaných lůžek v domově pro osoby se zdravotním postižením Barevné domky Hajnice, loni na tyto účely kraj vynaložil necelých šest milionů korun. V přípravě je také vymezení šesti lůžek určených pro osoby s poruchou autistického spektra se speciálními potřebami v zařízení Domečky Rychnov nad Kněžnou. Postupná změna účelu by měla být dokončena v roce 2022.

„Pomoc a podporu rodinám s malými dětmi poskytují také služby rané péče: Středisko rané péče Sluníčko Oblastní charity Hradec Králové a raná péče organizace LIRA, zde by se podpora ze strany kraje dala vyčíslit na zhruba 1 600 000,- Kč. Podpora lidí s autismem je také zajišťována v rámci sítě osobních asistencí, denních stacionářů, chráněných bydlení a domovů pro osoby se zdravotním postižením,“ dodává Vladimír Derner.

Poruchy autistického spektra postihují podle epidemiologických průzkumů 2,5 % populace – tedy 188 milionů osob na světě, a tedy až 250 000 občanů České republiky. Představují celoživotní postižení v oblasti vnímání, představivosti a sociální komunikace. V 70 % se jedná o postižení kombinované. Lidé s PAS dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život a obohatit společnost svým jedinečným, originálním vnímáním světa. Jejich vzrůstající počet je společenskou výzvou.

Tisková zpráva | Foto Naděje pro autismus
 


 

Kam dál?

Náchodská nemocnice by se měla dočkat modernizace

středa, 28. března 2018, 13:45

Nemocniční areál v Náchodě se v úterý stal dějištěm podpisu smlouvy na první etapu modernizace Oblastní nemocnice Náchod za 1,344...

Přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku změní hranice

pátek, 23. března 2018, 17:30

Radní Královéhradeckého kraje schválili záměr na vyhlášení nové podoby přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Ozzy Osbourne ruší ze zdravotních důvodů další koncerty

Legendární Ozzy Osbourne byl nucen odložit další část svého rozlučkového turné No More Tours 2. Zpěvákův management oznámil, že se ruší koncerty v Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku. Děje se tak ze zdravotních důvodů. Už dříve byla zrušena i evropská část šňůry.