Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krajský úřad se v pondělí večer zbarví do modra, podpoří tak lidi s poruchou autistického spektra

 
čtvrtek, 29. března 2018, 16:30

Královéhradecký kraj se připojí do kampaně „Česko svítí modře“. V pondělí 2. dubna, na který připadá Světový den povědomí o autismu, se budova krajského úřadu na Pivovarském náměstí v Hradci Králové rozsvítí modře. Hejtmanství „zmodrá“ po 19. hodině večerní.

Kampaň „Česko svítí modře“ je osvětovou aktivitou platformy Naděje pro Autismus, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra (PAS) neboli autismu.

Celorepubliková kampaň bude oficiálně zahájena v pondělí 2. dubna, který Organizace spojených národů v roce 2007 vyhlásila jako Světový den zvýšení povědomí o autismu, a potrvá až do konce měsíce. Tato kampaň propojuje organizátory osvětových akcí napříč republikou, posiluje vědomí sounáležitosti a solidarity s lidmi s PAS a jejich rodinami.

„Modrá barva symbolizuje komunikaci, tedy jednu ze tří oblastí, které jsou pro lidi s poruchou autistického spektra problematické, avšak pro vzájemné porozumění zcela zásadní. Rozhodli jsme se naše sympatie vyjádřit zapojením se do kampaně ‚Česko svítí modře‘ a necháme nasvítit budovu krajského úřadu na modro. V našich školách stále přibývá dětí s PAS a vzdělávací proces není zatím všude na tuto situaci ideálně připraven,“ uvedla náměstkyně pro oblast školství a kultury Martina Berdychová.

„Samotné nasvícení budov situaci osob s autismem nezmění, je však výrazným aktem vyjádření sympatií s lidmi, kterých se autismus bytostně dotýká,“ doplnila zakládající členka platformy Naděje pro Autismus Milena Němcová.

„Královéhradecký kraj podporuje lidi s poruchou autistického spektra například prostřednictvím organizace KŘESADLO HK - Centrum pomoci lidem s PAS, které zajišťuje poradenské služby a sociální rehabilitaci. Z krajského rozpočtu byla tato organizace podpořena částkou 1 600 000,- Kč,“ sdělil náměstek pro sociální oblast Vladimír Derner.

Kraj také zajišťuje podporu lidem s PAS prostřednictvím šesti specializovaných lůžek v domově pro osoby se zdravotním postižením Barevné domky Hajnice, loni na tyto účely kraj vynaložil necelých šest milionů korun. V přípravě je také vymezení šesti lůžek určených pro osoby s poruchou autistického spektra se speciálními potřebami v zařízení Domečky Rychnov nad Kněžnou. Postupná změna účelu by měla být dokončena v roce 2022.

„Pomoc a podporu rodinám s malými dětmi poskytují také služby rané péče: Středisko rané péče Sluníčko Oblastní charity Hradec Králové a raná péče organizace LIRA, zde by se podpora ze strany kraje dala vyčíslit na zhruba 1 600 000,- Kč. Podpora lidí s autismem je také zajišťována v rámci sítě osobních asistencí, denních stacionářů, chráněných bydlení a domovů pro osoby se zdravotním postižením,“ dodává Vladimír Derner.

Poruchy autistického spektra postihují podle epidemiologických průzkumů 2,5 % populace – tedy 188 milionů osob na světě, a tedy až 250 000 občanů České republiky. Představují celoživotní postižení v oblasti vnímání, představivosti a sociální komunikace. V 70 % se jedná o postižení kombinované. Lidé s PAS dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život a obohatit společnost svým jedinečným, originálním vnímáním světa. Jejich vzrůstající počet je společenskou výzvou.

Tisková zpráva | Foto Naděje pro autismus
 


 

Kam dál?

Náchodská nemocnice by se měla dočkat modernizace

středa, 28. března 2018, 13:45

Nemocniční areál v Náchodě se v úterý stal dějištěm podpisu smlouvy na první etapu modernizace Oblastní nemocnice Náchod za 1,344...

Přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku změní hranice

pátek, 23. března 2018, 17:30

Radní Královéhradeckého kraje schválili záměr na vyhlášení nové podoby přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku a...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Hradecku se střílelo, zásahová jednotka...

  • FOTO: Tygři a lev, kteří utekli v Bioparku...

  • Nehoda v centru Hradce. Řidič najel na...

  • Útěk lva a dvou tygrů na Hradecku policie...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Přejezd ve Studénce bude bezpečnější. Auta už nebudou křižovat železniční trať

Nebezpečné křížení železniční trati a silnice ve Studénce, které bylo v roce 2015 svědkem tragické události, bude brzy bezpečnější. Správa železniční dopravní cesty připravila jeho modernizaci, kdy silnice nově povede pod železniční tratí a nebude ji tak přímo křižovat. Práce by měly začít v roce 2020.

„Prodá“ Moskva Sibiř Číně? Zdroje přecházejí do čínských rukou, zůstává jen pustina

Portál Jamestown již několik let prostřednictvím Paula Gobleho monitoruje sílící čínskou přítomnost na Sibiři na ruském Dálném východě, zejména v oblasti kolem Bajkalu, a narůstající protičínské nálady v regionu. Minimálně od roku 2010 zde Číňané využívají „místní pohostinnosti“, aniž by za to regionu cokoli vraceli.

Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město

"Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí kapitán Nick Sloane. Proč neodříznout nějaké ty ledovce z Antarktidy, aby Kapské Město mohlo být zásobováno vodou? Sloane mívá nápady, které se vymykají normám. Tento šestapadesátiletý Jihoafričan zambijského původu, zakladatel firmy Sloane Marine Ltd, se již proslavil tím, že uvolnil uvázlou loď Concordia, při jejímž ztroskotání u pobřeží Itálie v roce 2012 zahynulo 32 lidí.