Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krajský úřad se v pondělí večer zbarví do modra, podpoří tak lidi s poruchou autistického spektra

 
čtvrtek, 29. března 2018, 16:30

Královéhradecký kraj se připojí do kampaně „Česko svítí modře“. V pondělí 2. dubna, na který připadá Světový den povědomí o autismu, se budova krajského úřadu na Pivovarském náměstí v Hradci Králové rozsvítí modře. Hejtmanství „zmodrá“ po 19. hodině večerní.

Kampaň „Česko svítí modře“ je osvětovou aktivitou platformy Naděje pro Autismus, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra (PAS) neboli autismu.

Celorepubliková kampaň bude oficiálně zahájena v pondělí 2. dubna, který Organizace spojených národů v roce 2007 vyhlásila jako Světový den zvýšení povědomí o autismu, a potrvá až do konce měsíce. Tato kampaň propojuje organizátory osvětových akcí napříč republikou, posiluje vědomí sounáležitosti a solidarity s lidmi s PAS a jejich rodinami.

„Modrá barva symbolizuje komunikaci, tedy jednu ze tří oblastí, které jsou pro lidi s poruchou autistického spektra problematické, avšak pro vzájemné porozumění zcela zásadní. Rozhodli jsme se naše sympatie vyjádřit zapojením se do kampaně ‚Česko svítí modře‘ a necháme nasvítit budovu krajského úřadu na modro. V našich školách stále přibývá dětí s PAS a vzdělávací proces není zatím všude na tuto situaci ideálně připraven,“ uvedla náměstkyně pro oblast školství a kultury Martina Berdychová.

„Samotné nasvícení budov situaci osob s autismem nezmění, je však výrazným aktem vyjádření sympatií s lidmi, kterých se autismus bytostně dotýká,“ doplnila zakládající členka platformy Naděje pro Autismus Milena Němcová.

„Královéhradecký kraj podporuje lidi s poruchou autistického spektra například prostřednictvím organizace KŘESADLO HK - Centrum pomoci lidem s PAS, které zajišťuje poradenské služby a sociální rehabilitaci. Z krajského rozpočtu byla tato organizace podpořena částkou 1 600 000,- Kč,“ sdělil náměstek pro sociální oblast Vladimír Derner.

Kraj také zajišťuje podporu lidem s PAS prostřednictvím šesti specializovaných lůžek v domově pro osoby se zdravotním postižením Barevné domky Hajnice, loni na tyto účely kraj vynaložil necelých šest milionů korun. V přípravě je také vymezení šesti lůžek určených pro osoby s poruchou autistického spektra se speciálními potřebami v zařízení Domečky Rychnov nad Kněžnou. Postupná změna účelu by měla být dokončena v roce 2022.

„Pomoc a podporu rodinám s malými dětmi poskytují také služby rané péče: Středisko rané péče Sluníčko Oblastní charity Hradec Králové a raná péče organizace LIRA, zde by se podpora ze strany kraje dala vyčíslit na zhruba 1 600 000,- Kč. Podpora lidí s autismem je také zajišťována v rámci sítě osobních asistencí, denních stacionářů, chráněných bydlení a domovů pro osoby se zdravotním postižením,“ dodává Vladimír Derner.

Poruchy autistického spektra postihují podle epidemiologických průzkumů 2,5 % populace – tedy 188 milionů osob na světě, a tedy až 250 000 občanů České republiky. Představují celoživotní postižení v oblasti vnímání, představivosti a sociální komunikace. V 70 % se jedná o postižení kombinované. Lidé s PAS dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život a obohatit společnost svým jedinečným, originálním vnímáním světa. Jejich vzrůstající počet je společenskou výzvou.

Tisková zpráva | Foto Naděje pro autismus
 


 

Kam dál?

Náchodská nemocnice by se měla dočkat modernizace

středa, 28. března 2018, 13:45

Nemocniční areál v Náchodě se v úterý stal dějištěm podpisu smlouvy na první etapu modernizace Oblastní nemocnice Náchod za 1,344...

Přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku změní hranice

pátek, 23. března 2018, 17:30

Radní Královéhradeckého kraje schválili záměr na vyhlášení nové podoby přírodní rezervace Vřešťovská bažantnice na Trutnovsku a...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: Královéhradečtí hasiči jsou nejlepší...

  • Více než čtvrt milionu lidí si musí do konce...

  • Nemocnice v hradeckém kraji by uvítaly více...

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Auto bez filtru od října neprojde emisemi

Hustý dým z výfuků aut výrazně zhoršuje kvalitu ovzduší a útočí na lidské zdraví. Na vině jsou zejména dieselové motory se zaneseným, nefunkčním nebo vymontovaným filtrem pevných částic. Od 1. října 2018 se změní způsob měření a kontroly emisí, auta s vysokou kouřivostí neprojdou.

Špion, který vám nesahá ani po kotníky. Co všechno o vás ví domácí robotický vysavač

Technologický pokrok čím dál více přibližuje utopický obraz budoucnosti, který může začínat i uvnitř našeho vlastního obýváku. Robotický vysavač čistí podlahy zatímco jsme v práci, v bytě zatopí termostat ovládaný přes mobil, nákupní seznam ohlídá chytrá lednice. Tohle pohodlí ale není bez rizika.

Dopravní odbor nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné stanovisko od odboru dopravy Prahy 7. Důvodem je podle odboru nevyhovující šířka lávky. Vyplývá to z vyjádření úřadu, které na sociální síti zveřejnil primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Trojská lávka se zřítila loni v prosinci, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Případ nadále vyšetřuje policie. Lidi nyní v Troji přepravuje přívoz.