Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jelení lůj z Nového Města nad Metují je na trhu 57 let, receptura se za tu dobu téměř nezměnila

 
neděle, 7. dubna 2019, 20:30

Jelení lůj – na suché a popraskané rty si jej mazaly už naše babičky. Tradiční výrobek z Nového Města nad Metují je na tuzemském trhu již 57 let. Receptura za tu dobu nepoznala větších změn a dokonce je již k dostání i Jelení lůj s placentou. O vzniku tohoto legendárního "mazadla" si redakce Hradecké Drbny povídala s Janou Nýčovou, předsedkyní družstva Detecha, které ho vyrábí.

Kde se vzal název Jelení lůj?

Ten název se používal již v dřívějších dobách a dá se říct, že firma Detecha si ho přisvojila a zaregistrovala jako ochrannou známku.

Obsahuje Jelení lůj skutečně jelení tuk?

Jelení lůj ve skutečnosti obsahuje hovězí lůj, určitě ne jelení. Jelen je chráněný, takže se jeho tuk nepoužívá, ten název ale tak vznikl. V dobách Karla IV. se lůj z vysoké zvěře skutečně používal na různá promazání na tělo, na pusu i na jiná místa.

Receptura je stará 57 let, doznala za tu dobu nějakých zásadních změn?

Žádných zásadních změn nedoznala. Musely se třeba, na základě legislativy, upravovat nějaké věci, ale základ je pořád stejný.

Ve své nabídce máte i zvláštnost –​ Jelení lůj s placentou. Jak vůbec takový produkt vznikl?

My máme dokonce dva takové výrobky. Máme Jelení lůj s placentou a pak máme produkt Placenta. Od sebe se liší trochu složením, hlavně ale v Jelením loji s placentou je té placenty méně než v samotné Placentě. Recepturu a licenci pro výrobu jsme získali v roce 1968 ze Švýcarska. I v té době se ten placentární extrakt bral ze Švýcarska, což je poměrně unikátní.

Proč se ten placentární extrakt do loje vůbec přidává? Jaký to má efekt?

Placenta má různé regenerační účinky. Pozitivně působí na obnovu buněk a dokonce se někde pojednává, že i zlepšuje náladu.

Družstvo Detecha, které Jelení lůj vyrábí, prý vlastní jen zaměstnanci. To není zcela běžné...

Máme asi sto zaměstnanců a v současné době máme přibližně čtyřicet členů družstva, takže čtyři desítky vlastníků. Nikdo z venčí nesmí být členem, to znamená, že když někdo odchází, tak mu automaticky končí i členství v družstvu. Členem se můžete stát až po dvou letech zaměstnání a musí vás zvolit nadpoloviční většina všech stávajících členů. Není to rozhodně jednoduché.

Napsal Tomáš Vodička | Foto Archiv Detecha
 


 

Kam dál?

Filmový festival Febiofest je dítě sametové revoluce, říká jeho...

čtvrtek, 4. dubna 2019, 14:10

V březnu tohoto roku se konal již 26. ročník jednoho z nejvýznamnějších českých filmových festivalů Febiofest. Do pražských kin...

V Hradci dominuje pervitin, užívá ho až 75 procent závislých. Situace...

pondělí, 1. dubna 2019, 14:30

Média po celé republice denně přinášejí zprávy o odhalených "varnách", pěstírnách konopí nebo autonehodách způsobených pod vlivem...

Cenu Magnesia pro mladé filmaře v rámci Českých lvů může získat i...

čtvrtek, 21. března 2019, 15:42

Již tuto sobotu budou v pražském Rudolfinu předány Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2018 – Český lev. Cenu Magnesia...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.